Americký miliardář, investor a manažer hedgeových fondů Ray Dalio podle televize CNBC na summitu think-tanku Milken Institute v Singapuru den před zasedáním Federálního rezervního systému (Fed), který se chystá rozhodnout o snížení sazeb, zmínil pět hlavních sil utvářejících globální ekonomiku.
Jeden ze dvou ředitelů světového hedgeového fondu Bridgewater Associates uvedl, že spolu souvisejí a často jsou cyklické. Ve čtvrtek, tedy zítra, zasedne rada Fedu a všeobecně se očekává mírné snížení úrokových sazeb.
Právě změnu měnové politiky zmínil Dalio jako první. „Budeme mít změnu úrokové sazby Fedu, ale co to udělá s celou ekonomickou dynamikou? Co se stane se všemi dluhy? Jak se to bude řešit?“ citoval miliardáře server CNBC.
Ray Dalio names the top five forces shaping the global economy https://t.co/MwRgc4jEjf
— CNBC (@CNBC) September 18, 2024
Americká centrální banka zvýšila po pandemii a začátku války na Ukrajině sazby na hodnotu neviděnou za posledních třiadvacet let. Vláda musela vyčlenit na úrokové platby a jistiny z nesplacených dluhů celkem 1,049 bilionu dolarů.
Vliv na ekonomickou stabilitu má také interní pořádek nebo nepořádek. Dalio tím narážel na propastné rozpory mezi pravicí a levicí v Kongresu způsobené odlišnými hodnotami. „Zpochybňuje to spořádané předání moci,“ uvedl Dalio.
Technologický pokrok mění pravidla hry
Jako třetí zmínil geopolitiku. V této souvislosti mu dělá starosti hlavně americko-čínské napětí. Územní rozpory v Jihočínském moři, politický status Tchaj-wanu a obchodní válka – tohle všechno zvyšuje napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa.
Dalio si nemyslí, že dojde mezi USA a Čínou k ozbrojenému konfliktu. Obě strany se totiž budou bát zaručeného vzájemného zničení. „Je to ale nepořádek,“ vysvětlil miliardář. I válka na Ukrajině významně dopadla na globální ekonomiku.
Je tady ale jedna větší hrozba než válka – přírodní katastrofy poháněné klimatickými změnami, upozornil investor. „Přírodní pohromy, sucha, záplavy a pandemie zabily více lidí zodpovídaly za měnící se domácí i zahraniční pořádky,“ řekl Dalio.
Náklady na řešení klimatických změn porostou, upozornil na summitu. Klimatická krize má za následek ztrátu 12 procent ze světového hrubého domácího produktu (HDP) za každé oteplení o jeden stupeň Celsia.
Kdo vyhraje technologickou válku, zvítězí i ve vojenské válce a stane se dominantní světovou mocností. „Potenciální přínosy technologií v produktově jsou enormní,“ upozornil Dalio s tím, že je ale potřeba si je osvojit.