Muž z Hongkongu byl odsouzen ke 14 měsícům vězení poté, co se přiznal k pobuřování za nošení trička s protestním nápisem. Informuje o tom BBC, Al Džazíra a další servery.
Sedmadvacetiletý Chu Kai-pong byl v červnu zatčen na stanici metra v tričku s nápisem „Osvoboďte Hongkong, revoluce naší doby“. Na sobě měl také masku s nápisem „FDNOL“ – iniciály dalšího hesla „Pět požadavků, ani o jeden méně“. Obě hesla často zaznívala při rozsáhlých protestech v Hongkongu během několikaměsíčních protivládních demonstrací v roce 2019. Místní média informovala, že měl u sebe také krabici se svými exkrementy. Těmi měl útočit na lidi, kteří se stavěli proti jeho názorům.
Hong Kong man jailed for T-shirt protest slogan https://t.co/5k97bQwafh pic.twitter.com/VcVarKQDrV
— Reuters (@Reuters) September 19, 2024
Chu byl zatčen 12. června, v den výročí klíčového data protestů v roce 2019. Do ulic města tehdy vyšly obzvláště početné davy. Nyní jej soud poslal na více než rok do vězení, píše BBC.
Jedná se o první trest odnětí svobody vynesený městským soudem na základě nového místního zákona o národní bezpečnosti, který byl přijat v březnu. Zákon, nazývaný také článek 23, rozšiřuje zákon o národní bezpečnosti, který Peking zavedl v roce 2020.
Kritici se obávali, že zákon může dále narušit občanské svobody ve městě. Peking a Hongkong jej však hájí s tím, že je nezbytný pro stabilitu.
Chu podle agentury Reuters u soudu policii řekl, že tričko nosil, aby lidem připomněl protesty. Již dříve byl v samostatném incidentu uvězněn na tři měsíce za nošení trička se stejným sloganem a také za držení dalších urážlivých předmětů.
Chu je od 14. června ve vazbě. V pondělí se přiznal k jednomu případu spáchání činu s pobuřujícím úmyslem“.
Lidskoprávní organizace protestují
Ve svém rozsudku, který byl přečten ve čtvrtek, hlavní soudce Victor So, který byl vybrán vládou k projednávání případů týkajících se národní bezpečnosti, uvedl, že Chu měl v úmyslu „znovu roznítit myšlenky“ protestů v roce 2019.
Řekl podle Al Džazíry, že Chu po svém předchozím odsouzení „neprojevil žádnou lítost“. Trest podle něj odráží „závažnost“ obvinění ze vzpoury.
Odsouzení a vynesení rozsudku kritizovaly skupiny na ochranu lidských práv. Ředitelka Amnesty International pro Čínu Sarah Brooks jej označila za „hrubý útok na právo na svobodu projevu“. Vvyzvala ke zrušení článku 23.
Rozsudek přichází po přelomovém rozhodnutí v jiném případu z minulého měsíce. Dva novináři, kteří vedli prodemokratické noviny Stand News, byli shledáni vinnými z pobuřování. Jednalo se o první případ pobuřování, kterého se dopustili novináři, od předání Hongkongu Británii a Číně v roce 1997.