menu

11.9 C
Czech
Středa 23. října 2024

Šéfka MMF: Globální ekonomická aktivita je slabá a zadluženost vysoká

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) v rozhovoru pro americkou televizi CNBC řekla, že svět sice dosáhl významného pokroku v ekonomickém oživení, v některých částech světa je však stále vysoké zadlužení a slabá ekonomická aktivita.

Ruská armáda opět útočila na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ruská armáda v noci na dnešek podle agentury Reuters opět útočila na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a v Mykolajivské oblasti způsobila výpadky dodávek elektřiny. Na Ukrajinu vyslala 56 dronů a jednu řízenou střelu, oznámilo ukrajinské letectvo, které informovalo o pěti zásazích infrastrukturních objektů ve frontových oblastech. Ruské ministerstvo obrany podle ruské verze serveru BBC naopak uvedlo, že v noci na dnešek sestřelilo 13 ukrajinských dronů nad třemi regiony.

ANALÝZA: Íránské balistické rakety v rukou Ruska jsou problém, válku však nezvrátí

Nejen drony, Írán už dodává Rusku pro válku na Ukrajině i balistické střely. Potvrdily to ukrajinské a západní zdroje. Některé z nich hovoří o dramatickém vývoji z hlediska samotného konfliktu i vztahu mezi Washingtonem a Teheránem. Samotné íránské střely lze považovat za nepříjemnost, průběh války však patrně zásadním způsobem neovlivní. Otázkou nicméně zůstává, co Írán pošle ruské armádě příště.

Reklama

Írán nenávidí západní společenství a USA, proto podporuje Rusko ve válce proti Ukrajině dodávkami kamikadze dronů. Ruská armáda má mnohem větší palebnou sílu než napadená země, opotřebovávací válka i západní sankce si ovšem vybírají svou daň.

Ruská strana se konkrétně potýká s nedostatkem inteligentní munice. I to je důvod dva roky trvajících rozhovorů mezi Moskvou a Teheránem o dodávkách balistických raket do Ruska. Obě strany nakonec dosáhly dohody, i když detaily rozhovorů neznáme.

Po měsících rozporuplných zpráv potvrdily 10. září první dodávku íránských balistických střel do Ruska ukrajinské i západní zdroje. V ten samý den na ni upozornil americký ministr zahraničí Antony Blinken i evropští představitelé.

„Varovali jsme Teherán veřejně, varovali jsme Teherán soukromě, že tento krok by znamenal nebezpečnou eskalaci,“ prohlásil Blinken. „A rakety nyní Rusko obdrželo.“ Spojené státy pak informovaly o dodávce evropské představitele.

Na prohlubující se spolupráci mezi Ruskem a Íránem a první dodávku střel upozornila také ukrajinská rozvědka. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 11. září prohlásil, že ruská armáda zatím žádné íránské rakety na Ukrajině nepoužila.

Spolehlivost zprávy

Jeho prohlášení souvisí se zmatečnými zprávami, že Írán dodává Rusku balistické rakety už od roku 2022. Podle některých zdrojů už došlo k předání, jiné zase hovořily teprve o přípravách na dodávky. Lišily se také typy uváděných střel.

Vědecký pracovník pro obranu a vojenskou analýzu z Mezinárodního institutu pro strategická studia Fabian Hinz pro server The Kiyv Independent zmínil přesvědčení, že teď si můžeme být přesností zprávy o dodávce jistí.

„Pokud se americká vláda rozhodne oznámit něco takového, znamená to, že má velmi solidní zpravodajské informace,“ domnívá se Hinz. Oznámení ze strany USA navíc přišlo den po vyjádření mluvčího Evropské unie (EU) o přepravě munice.

Prohlubující se spolupráce mezi Moskvou a Teheránem vyvolala na Západě bouřlivé reakce. Ukrajinské ministerstvo zahraničí v prohlášení upozornilo, že to bude mít „ničivé důsledky“ pro ukrajinsko-íránské bilaterální vztahy.

Spojené státy, Velká Británie, Francie a Německo již oznámily další sankce uvalené na íránský režim. Tyto státy ve společném prohlášení uvedly, že prohloubení spolupráce mezi Íránem a Ruskem představuje hrozbu pro bezpečnost Evropy.

Typ dodaných raket

Podle zdrojů ukrajinské rozvědky obdrželo Rusko 4. září várku čítající 225 kusů balistických střel Fath-360. Dodávka proběhla po Kaspickém moři. Jedná se o rakety s krátkým doletem se 150kilogramovou hlavicí.

Dokážou tedy srovnat se zemí jakékoli domy nebo obranné opevnění. Stejně jako ostatní balistické rakety, i Fath-360 jsou vypuštěny vysoko do atmosféry, než se obloukem vrátí na zem – tedy dopadnou na požadovaný cíl.

Tento typ rakety je méně přesný než jiné balistické střely, protože je naváděn jen během počátečních fází startu. Jejich výhodou je ještě méně přesná „inerciální navigace“ fungující i v případě rušení signálu z družic.

Fath-360 sice nejsou tak přesné, jejich benefitem je ovšem vysoká rychlost letu. Po startu dosahují rychlosti až 3200 kilometrů v hodině. Celkovým problémem (nebo výhodou) balistických střel je jejich „nepolapitelnost“.

Sestřelit je mohou jen ty nejdražší a nejpokročilejší protivzdušné systémy a zrovna těch má Ukrajina nedostatek. V tomto ohledu však íránské střely nepředstavují až takový zvrat, protože Rusko má mnohem bohatší arzenál a na Ukrajině použilo už různé typy střel.

Jak Rusko rakety použije

Dosah balistických raket Fath-360 (120 kilometrů) napovídá způsob jejich použití. Jedná se o taktické střely, ruská armáda je pravděpodobně použije proti strategickým cílům v týlu nepřítele, domnívá se Hinz.

„Například pokud identifikujete logistickou základnu, skladiště nebo protivzdušné systémy obrany ve vzdálenosti 120 kilometrů od frontové linie a vy chcete okamžitě zasáhnout, pak jsou tyto typy (odpalovacích) systémů velmi užitečné,“ vysvětlil Hinz.

„Mají velmi krátkou reakční dobu,“ vysvětlil odborník s tím, že ruská armáda může s těmito raketami reagovat velmi rychle po detekci vhodného cíle. „Můžete reagovat velmi, velmi rychle, mnohem rychleji než s UAV (bezpilotní vzdušné prostředky).“

Fath-360 ve výzbroji ruské armády znamená, že si může šetřit rakety delšího doletu, jako jsou Iskander. Íránské rakety ohrozí i ukrajinská města v blízkosti ruských hranic – zejména Charkov a Sumy. Moskva je může nasadit proti civilní infrastruktuře.

USA se podle serveru Al-Džazíra domnívají, že Rusko rozmístí íránské střely tak, aby zasáhly cíle blíže k předním liniím. Rusku by to umožnilo vyhradit si své střely dlouhého doletu na údery hlouběji na ukrajinském území.

Dopad na průběh války

Více balistických střel samozřejmě představuje pro Ukrajince vážný problém. Ruská armáda bude moci íránské rakety používat podobně jako Ukrajina systémy HIMARS. Ty v létě 2022 způsobily ruské armádě vážné potíže.

Neočekává se však, že Fath-360 výrazně zvrátí průběh války. Pokud ovšem bude panovat na straně Ruska a Íránu spokojenost, dají se podle serveru Seznam Zprávy očekávat další dodávky. To by znamenalo skutečný problém, Írán totiž disponuje více typy střel.

Teherán má ve skladech například obávané balistické rakety Fateh-110 nebo Zolfaghar. Jedná se o mobilní střely s dosahem až 300 kilometrů, respektive 700 kilometrů.

Tyto střely jsou ničivé a vhodné k úderům na opevnění i elektrárny. Ruská armáda by mohla ještě zintenzivnit ostřelování i vzdálených cílů na Ukrajině a likvidovat ukrajinské sklady s municí, velitelská stanoviště, zásobovací trasy i energetickou infrastrukturu.

Írán dokáže balistické rakety vyrábět i přes sankce, což je pro Rusko s nedostatkem těchto střel dlouhého doletu klíčové. Že další dodávky íránských zbraňových systémů přijdou, naznačuje i návrh dohody o strategickém partnerství mezi Ruskem a Íránem.

Ruský prezident Vladimir Putin ho podle mediální společnosti Amwaj schválil a podle médií zahrnuje i další dodávky zbraní. Na druhou stranu se zvažuje ze strany USA povolení Ukrajině používat zbraně dlouhého dosahu proti Rusku, což by misky vah vyvážilo.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Ruská ekonomika zatím roste, čeká ji však temná budoucnost

Ruský prezident Vladimir Putin útokem na Ukrajinu možná více ztratil, než získal. Rusku se sice dařilo a stále částečně daří obcházet západní sankce, jeho ekonomika však ztrácí pevnou půdu pod nohama a nehledě na zdánlivý růst se řítí do propasti. Před Moskvou leží krátkodobé i dlouhodobé výzvy, Ukrajina se přitom už dva a půl roku brání ruské agresi.

ANALÝZA: Ruské síly mají na dosah klíč k Doněcké oblasti, ale ne k celé Ukrajině

Situace na východní Ukrajině je kritická. Ruská armáda vytrvale postupuje směrem ke klíčovému městu Pokrovsk a stihla si podmanit několik okolních měst a obcí. Obránci se obávají dalšího masivního koordinovaného útoku v tomto směru. Jestli Pokrovsk padne, Moskva bude mít na dosah celou Doněckou oblast.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

LeBron a Bronny James se zapsali do historie jako první otec a syn, kteří spolu hráli v NBA

LeBron James a jeho syn Bronny vytvořili nový milník NBA, když si společně zahráli v zahajovacím zápase Los Angeles Lakers. Tento historický moment se odehrál v utkání proti Minnesotě Timberwolves, kde se oba objevili na palubovce ve druhé čtvrtině. Byla to první příležitost, kdy si otec a syn zahráli spolu v NBA, což vyvolalo velké nadšení fanoušků v hale Crypto.com Arena.

Europarlament schválil půjčku pro Ukrajinu, splatí ji ale Rusko

Europoslanci schválili poskytnutí půjčky Ukrajině ve výši 35 miliard eur (884 miliard korun) s tím, že splátky mají hradit výnosy ze zmrazeného ruského majetku. Moskva to označila za hospodářský zločin světového rozměru s tím, že příští generace evropských daňových poplatníků to Rusku zaplatí.

Ukrajina ostře odsoudila plánované setkání Guterrese s Putinem

Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres se ve čtvrtek odpoledne setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Debatovat budou o válce na Ukrajině i blízkovýchodním napětí. Kyjev plánovanou schůzku ostře zkritizoval. Informují o tom The Independent a The Guardain.

Bývalý peruánský prezident Toledo si má za úplatky odpykat 20 a půl roku

Bývalý peruánský prezident Alejandro Toledo byl ve vlasti odsouzen ke 20 letům a šesti měsícům vězení za korupci, oznámily dnes tiskové agentury. Během ročního procesu bývalý prezident vinu odmítal.

Ukrajinské drony útočily v ruských regionech, tvrdí úřady

Nálet ukrajinských dronů poškodil dva lihovary v Tulské oblasti, ležící jižně od Moskvy, oznámil během noci na dnešek gubernátor ruského regionu Dmitrij Miljajev. Ukrajinské drony také zasáhly chemičku v Tambovské oblasti a průmyslový podnik ve Voroněžské oblasti, informovaly místní úřady podle agentury TASS. Ruská protivzdušná obrana během noci zničila 18 ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

Zemřel Paul Di’Anno, bývalý zpěvák Iron Maiden

Paul Di'Anno, bývalý zpěvák legendární britské heavymetalové skupiny Iron Maiden, zemřel ve věku 66 let. Zprávu o jeho úmrtí v pondělí přineslo vydavatelství Conquest Records jménem rodiny. Di'Anno zemřel ve svém domě v Salisbury, příčina smrti uvedena nebyla.

Dva mrtví po úderu v Damašku, podle Izraele mířil na finančního šéfa Hizballáhu

Dva lidé byli zabiti a další tři zraněni při izraelském vzdušném úderu na automobil v prominentní damašské čtvrti Mazza. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na syrské ministerstvo obrany. Izrael se k úderu v diplomatické čtvrti syrského hlavního města následně přihlásil, podle něj mířil na šéfa libanonského militantního hnutí Hizballáh zodpovědného za finanční převody.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Ruská ekonomika zatím roste, čeká ji však temná budoucnost

Ruský prezident Vladimir Putin útokem na Ukrajinu možná více ztratil, než získal. Rusku se sice dařilo a stále částečně daří obcházet západní sankce, jeho ekonomika však ztrácí pevnou půdu pod nohama a nehledě na zdánlivý růst se řítí do propasti. Před Moskvou leží krátkodobé i dlouhodobé výzvy, Ukrajina se přitom už dva a půl roku brání ruské agresi.

ANALÝZA: Ruské síly mají na dosah klíč k Doněcké oblasti, ale ne k celé Ukrajině

Situace na východní Ukrajině je kritická. Ruská armáda vytrvale postupuje směrem ke klíčovému městu Pokrovsk a stihla si podmanit několik okolních měst a obcí. Obránci se obávají dalšího masivního koordinovaného útoku v tomto směru. Jestli Pokrovsk padne, Moskva bude mít na dosah celou Doněckou oblast.

ANALÝZA: Ukrajinci už často při rozeznění sirén nevyhledávají úkryt, válka je změnila

Kvílení sirén se stalo na Ukrajině stejně běžným zvukem jako zvuky hromadné dopravy či stavebních prací. Když se rozezní, pro civilisty to znamená jediné. Buď rychle vyhledají úkryt, nebo už možná nikdy svůj domov neopustí. Přesto mnoho Ukrajinců varování sirén apaticky ignoruje, nebo se snaží vyhodnotit situaci.

ANALÝZA: Putin reaguje na krize pomalu, můžeme to vidět i v Kurské oblasti

Ukrajinská dočasná okupace poměrně rozsáhlého území v Kurské oblasti vstupuje do čtvrtého týdne. Postup útočících obránců sice zpomaluje, avšak prezident Vladimir Putin stále nedodržel svůj slib rázné odpovědi. Čím déle přitom nepřítel v Rusku setrvá, tím slabší Putin v očích ruských elit a veřejnosti bude.

ANALÝZA: Ukrajinská invaze do Kurské oblasti může zvrátit průběh války

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února 2022. Ukrajinská invaze do Ruska začala 6. srpna 2024. Tisíce ukrajinských vojáků postupují v Kurské oblasti a Moskva se obává i rozšíření válečné vřavy do sousední Bělgorodské oblasti. Ukrajina může hodně získat i ztratit – včetně vlastní suverenity.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

LeBron a Bronny James se zapsali do historie jako první otec a syn, kteří spolu hráli v NBA

LeBron James a jeho syn Bronny vytvořili nový milník NBA, když si společně zahráli v zahajovacím zápase Los Angeles Lakers. Tento historický moment se odehrál v utkání proti Minnesotě Timberwolves, kde se oba objevili na palubovce ve druhé čtvrtině. Byla to první příležitost, kdy si otec a syn zahráli spolu v NBA, což vyvolalo velké nadšení fanoušků v hale Crypto.com Arena.

Europarlament schválil půjčku pro Ukrajinu, splatí ji ale Rusko

Europoslanci schválili poskytnutí půjčky Ukrajině ve výši 35 miliard eur (884 miliard korun) s tím, že splátky mají hradit výnosy ze zmrazeného ruského majetku. Moskva to označila za hospodářský zločin světového rozměru s tím, že příští generace evropských daňových poplatníků to Rusku zaplatí.

IEF: Obnovitelné zdroje budou do konce desetiletí produkovat více než polovinu elektřiny

Svět se posouvá směrem k energeticky udržitelnější budoucnosti. Větrná a solární energie budou do roku 2030 zajišťovat více než polovinu objemu elektřiny. Problémem však je neukojitelná globální poptávka po elektřině, která současně tlačí svět do spalování fosilních paliv.

Ukrajina ostře odsoudila plánované setkání Guterrese s Putinem

Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres se ve čtvrtek odpoledne setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Debatovat budou o válce na Ukrajině i blízkovýchodním napětí. Kyjev plánovanou schůzku ostře zkritizoval. Informují o tom The Independent a The Guardain.

Bývalý peruánský prezident Toledo si má za úplatky odpykat 20 a půl roku

Bývalý peruánský prezident Alejandro Toledo byl ve vlasti odsouzen ke 20 letům a šesti měsícům vězení za korupci, oznámily dnes tiskové agentury. Během ročního procesu bývalý prezident vinu odmítal.

Ukrajinské drony útočily v ruských regionech, tvrdí úřady

Nálet ukrajinských dronů poškodil dva lihovary v Tulské oblasti, ležící jižně od Moskvy, oznámil během noci na dnešek gubernátor ruského regionu Dmitrij Miljajev. Ukrajinské drony také zasáhly chemičku v Tambovské oblasti a průmyslový podnik ve Voroněžské oblasti, informovaly místní úřady podle agentury TASS. Ruská protivzdušná obrana během noci zničila 18 ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

Zemřel Paul Di’Anno, bývalý zpěvák Iron Maiden

Paul Di'Anno, bývalý zpěvák legendární britské heavymetalové skupiny Iron Maiden, zemřel ve věku 66 let. Zprávu o jeho úmrtí v pondělí přineslo vydavatelství Conquest Records jménem rodiny. Di'Anno zemřel ve svém domě v Salisbury, příčina smrti uvedena nebyla.

Dva mrtví po úderu v Damašku, podle Izraele mířil na finančního šéfa Hizballáhu

Dva lidé byli zabiti a další tři zraněni při izraelském vzdušném úderu na automobil v prominentní damašské čtvrti Mazza. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na syrské ministerstvo obrany. Izrael se k úderu v diplomatické čtvrti syrského hlavního města následně přihlásil, podle něj mířil na šéfa libanonského militantního hnutí Hizballáh zodpovědného za finanční převody.

Austin při návštěvě Kyjeva oznámil další vojenskou pomoc za 400 miliard dolarů

Ministr obrany USA Lloyd Austin dnes při návštěvě Kyjeva oznámil další americkou vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 400 milionů dolarů (9,3 miliardy korun). Cestou chtěl podle agentury Reuters vyjádřit Ukrajině podporu krátce před prezidentskými volbami ve Spojených státech. Kyjev a další místa na Ukrajině se v posledních hodinách znovu staly terčem ruských útoků, které si podle ukrajinských zdrojů vyžádaly dva lidské životy a asi tři desítky zraněných.

Jakub Zbořil se vrací do extraligy, posílí Dynamo Pardubice

Jakub Zbořil se po deseti letech v zámoří vrací do české extraligy, ale překvapivě neoblékne dres brněnské Komety, kde hokejově vyrůstal. Místo toho zamíří do týmu HC Dynamo Pardubice, kde podepsal smlouvu pro tuto sezonu.
Reklama
Reklama