Nová rozsáhlá studie mezinárodního týmu klimatologů včetně českých expertů podle The Guardian zjistila, že změna klimatu zdvojnásobila rizika prudkých srážek a nebezpečných záplav ve střední Evropě. Odborníci upozorňují, že se musíme na měnící se klima připravit. Jinak počty obětí i náklady na řešení škod porostou.
Za výzkumem stojí experti ze skupiny World Weather Attribution (WWA) zahrnující vědce z univerzit a meteorologických agentur z Polska, Rakouska, Německa, Česka, Švédska, Nizozemska, Velké Británie a ze Spojených států.
Chtěli potvrdit zodpovědnost klimatických změn způsobených člověkem za tlakovou níži Boris. Analyzovali údaje o počasí a klimatické modely a porovnali prudké lijáky a velké záplavy v dnešním a předindustriálním klimatu.
Global heating ‘doubled’ chance of extreme rain in Europe in September https://t.co/Za9KSOmc8S
— Guardian news (@guardiannews) September 25, 2024
Rizika velkých záplav se podle výsledků zveřejněných na webu Imperial College London zdvojnásobila. Čtyřdenní srážky způsobené tlakovou níží Boris studie označila za nejsilnější dosud zaznamenané ve střední Evropě.
Nejen že jsou takové čtyři dny lijáků dvakrát pravděpodobnější, deště ze začátku měsíce byly i sedminásobně intenzivnější. Pokud nezastavíme globální oteplování, výskyt takových srážek v budoucnu bude o 50 procent častější, varovali vědci.
Musíme se připravit
Během těchto dešťů navíc spadne o pět procent srážek více. S tímto scénářem studie počítá při oteplení o dva stupně Celsia. „Tyto záplavy nám znovu připomínají, jak ničivé důsledky má oteplování planety,“ uvedla klimatoložka Joyce Kimutai.
Upozornila, že dokud se svět nevzdá fosilních paliv, staneme se svědky ještě ničivějších bouří než Boris, napsal list The Guardian. Přestože panovala ve střední Evropě vysoká míra připravenosti, podle výzkumu to nestačí k tomu, co nás čeká.
Nutné je hlavně navýšit investice do potřebné infrastruktury, jako jsou prostory pro skladování vody v záplavových oblastech a do varovných systémů. Rovněž je nutné minimalizovat osidlování rizikových oblastí.
Tlaková níže Boris způsobila prudké deště a ničivé záplavy mezi 12. a 16. září. Zavinila značné a nákladné škody v Česku, Polsku, Německu, Rumunsku, Slovensku a Rakousku. Povodně připravily o život nejméně čtyřiadvacet lidí.
Vědci upozornili, že výsledky studie mohou být ještě horší, klimatické modely totiž často rizika a intenzitu srážek podceňují. „Zdůrazňujeme, že směr změny je velice jasný, ale míra už ne,“ cituje The Guardian vyjádření odborníků.