V moderních posilovnách se mobilní telefony stávají stálou součástí tréninku. Pro některé jsou nepostradatelným nástrojem, ale pro jiné představují nepříjemné rozptýlení. Kam až tento trend zajde a je na čase zavést přísnější pravidla?
Zdá se, že dnes už není možné vstoupit do posilovny, aniž byste zahlédli někoho, kdo si natáčí svůj trénink. Ačkoli pro mnoho lidí jde jen o způsob, jak dokumentovat svůj pokrok či sdílet své cvičební rutiny na sociálních sítích, pro ostatní návštěvníky to může být nepříjemné – obzvláště, když se nevědomky stanou součástí něčího záběru. Přestože velké britské řetězce již zavedly pravidla, která požadují souhlas ostatních před natáčením, otázkou zůstává, kolik lidí tato nařízení skutečně dodržuje.
How phones became the biggest problem with going to the gym https://t.co/Rh3sgeVQOU
— The Independent (@Independent) September 21, 2024
Z průzkumu společnosti Velotric vyplývá, že až 23 % lidí se vyhýbá veřejným posilovnám právě z obavy, že budou bez svého vědomí natočeni a jejich záběry skončí na sociálních sítích. Téměř deset procent respondentů potvrdilo, že se jim to již skutečně stalo, a téměř polovina z nich se po takové zkušenosti cítila zneužitě. To vede k otázce, zda by neměly být telefony v posilovnách zcela zakázány.
Zatímco někteří trenéři a modelové argumentují, že „natáčení je nedílnou součástí jejich kariéry a nutností pro získávání klientů“, jiní, jako třeba osobní trenér Josh, se kloní k tomu, že by mělo „dojít ke kompromisu“. Namísto úplného zákazu telefonů navrhují třífázový systém postihů pro ty, kteří zneužívají natáčení v přeplněných prostorách či narušují osobní komfort ostatních, informuje deník Independent.
Na druhé straně existují i tací, jako je Isabelle, kteří by byli ochotni své telefony nechat v šatně výměnou za klidnější prostředí. Pro ženy, jako ona, je důležité, aby se mohly cítit bezpečně a nebyly vystaveny riziku, že jejich obrázky či videa skončí na internetu bez jejich svolení, kde mohou být nechtěně posuzovány či zneužívány.
V současnosti tak posilovny stojí na křižovatce. Buď začnou zavádět přísnější pravidla pro používání telefonů, nebo se budou muset členové rozhodovat, kde chtějí cvičit na základě toho, jaký přístup ke sdílení obsahu dané fitcentrum zaujímá. Každopádně jde o otázku, která pravděpodobně zůstane v popředí diskuse o tom, jak by měly moderní posilovny fungovat.