Podle súdánského ministerstva zdravotnictví zemřelo za poslední měsíc na choleru více než 430 lidí. Africkou zemi nadále sužuje občanská válka. Informuje o tom BBC, CBC a další servery.
Počet nakažených se zvýšil na přibližně 14 000, uvádí se v prohlášení, které cituje BBC. Ministerstvo prohlásilo, že dělá vše, co je v jeho silách, aby „bojovalo proti choleře v postižených státech a snižovalo nárůst počtu nakažených“.
Sudan launches cholera campaign as conflict limits health access
— CGTN Africa (@cgtnafrica) September 24, 2024
The campaign aims to combat the cholera outbreak by strengthening local responses, improving sanitation, and increasing access to clean water. The outbreak coincides with the ongoing civil conflict between the… pic.twitter.com/PqQ7szQixc
Podle zvláštního vyslance USA pro Súdán Toma Perriella je doprava léčby do postižených oblastí nesmírně komplikovaná. A to kvůli občanské válce, která vypukla v dubnu loňského roku. Za oběť konfliktu padlo už přes 150 000 lidí.
Zdravotnická charitativní organizace Lékaři bez hranic oznámila, že jim obě válčící strany pravidelně kladou překážky. „Humanitární pomoc zůstává hluboko pod potřebnou úrovní,“ uvedla organizace.
Súdán se zmítá ve válce od dubna 2023, kdy armáda a mocná polovojenská skupina Síly rychlé podpory (RSF) zahájily krutý boj o moc. To vedlo k situaci, kterou OSN označila za jednu z nejhorších humanitárních krizí na světě. Více než devět milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy a panují obavy z rozsáhlého hladomoru. Lidé si totiž nyní nejsou schopni vypěstovat prakticky žádné plodiny.
Objevují se také varování před možnou genocidou vůči nearabskému obyvatelstvu v západní oblasti Dárfúru.
Za epidemii mohou záplavy i přeplněné tábory
Cholera je rychle se rozvíjející a vysoce nakažlivá nemoc. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) může způsobit průjem, dehydrataci a smrt. Je poměrně snadno léčitelná, ale rychlá léčba je nezbytná.
Jak píše CBC, tato nemoc je v Súdánu běžná. Předchozí velká epidemie si v roce 2017 vyžádala nejméně 700 mrtvých a přibližně 22 000 nemocných za necelé dva měsíce.
Ministr zdravotnictví Haitham Mohammed Ibrahim vyhlásil epidemii cholery v polovině srpna. K propuknutí nakažlivé nemoci přispěly kromě války také silné deště a záplavy. Na vině je ovšem i přeplněnost vysídleneckých táborů.
Esperanza Santos, koordinátorka nouzových situací Lékařů bez hranic v Súdánu, uvedla, že tyto prvky vytvořily „dokonalou bouři“ pro šíření cholery. V některých oblastech vláda nařídila zavřít školy, trhy a obchody, aby se omezilo šíření nákazy.
Podle nové zprávy Lékařů bez hranic patří těhotné ženy a děti k těm, které jsou zhroucením zdravotnického systému postiženy nejvíce. Podle ní bylo od ledna do srpna v oblasti Jižního Dárfúru zaznamenáno 114 úmrtí matek, zatímco tisíce dětí čelí hladomoru.