Růst spotřebitelských cen ve Francii v září zpomalil více, než analytici očekávali, k čemuž přispěl pokles cen energií a ropných produktů, napsal v předběžné zprávě Národní institut statistiky a ekonomických studií (INSEE). Ten měsíční pokles označil za nejprudší od roku 1990. Informují o tom Reuters a CNBC.
V důsledku poklesu cen energií a ropných produktů v září prudce zpomalil růst spotřebitelských cen, uvedl dnes ve své předběžné zprávě INSEE. Jedná se o nejprudší měsíční pokles od roku 1990, napsal institut.
Harmonizovaná inflace ve Francii, očištěná o srovnání s ostatními ekonomikami eurozóny, v září meziročně vzrostla o 1,5 procenta, což je pokles ze srpnových 2,2 procenta a je to méně než analytiky očekávaný průměrný růst o 2,0 procenta.
French preliminary inflation eases more than expected in September https://t.co/Fvrd7ZmFf5 pic.twitter.com/0nv2kiQpZH
— Reuters (@Reuters) September 27, 2024
Co se cen služeb týče, ty meziročně vzrostly o 2,5 procenta, což je zpomalení ze srpnového růstu o 3,0 procenta. I ceny průmyslového zboží klesaly v tomto měsíci o něco rychleji, než se očekávalo, píše dále s odkazem na INSEE agentura Reuters.
Růst cen potravin a tabáku zůstal stabilní a rostl stejným tempem jako minulý měsíc. Spotřebitelské ceny dále klesaly v důsledku poklesu nákladů na dopravu a ubytování, návratu běžných tarifů po olympijských hrách a nižších cen ve zdravotnictví.
Signál pro EBC
Inflace ve Francii vzrostla od začátku roku do září z 1,8 procenta na 1,2 procenta, uvedl francouzský index spotřebitelských cen CPI. Zpráva INSEE zřejmě podle televize CNBC vytvoří nátlak na Evropskou centrální banku, aby reagovala.
ECB začátkem tohoto měsíce snížila úrokové sazby o 25 bazických bodů na 3,5 procenta. Svou měnovou politiku zmírnila poprvé od června. Předběhla tak americký Federální rezervní systém (Fed), jenž následně snížil sazby o půl procentního bodu.
Sazby v USA se aktuálně pohybují v pásmu 4,75 až 5,00 procenta. Na amerických trzích se všeobecně očekávalo jejich snížení o čtvrt procentního bodu. Centrální banky po celém světě včetně ECB si stanovily dvouprocentní inflační cíl a podle toho jednají.
Podle údajů evropské vládní agentury Eurostat dosahovala v srpnu 2024 roční míra inflace 2,2 procenta, což je pokles z 2,6 procenta v červenci. Inflace tak stabilně směřuje ke stanovenému dvouprocentnímu cíli.