Neustávající deště v Nepálu rozpoutaly záplavy a sesuvy půdy. Za posledních 24 hodin zabily nejméně 32 lidí. Podle Al-Džazíry se dalších 12 lidí pohřešuje. Informovala o tom také agentura Reuters a další servery.
Většina řek v této himálajské zemi se rozvodnila a přelila se přes silnice a mosty. Důvodem je téměř týdenní zpoždění ústupu každoročních monzunových dešťů v jižní Asii, které přinesly do regionu přívalové lijáky.
Policie pracovala na odklízení trosek a znovuotevření silnic pro dopravu poté, co sesuvy půdy zablokovaly dálnice na 28 místech, uvedl policejní mluvčí Dan Bahadur Karki. Více než 3000 bezpečnostních pracovníků bylo v sobotu nasazeno na pomoc při záchranných akcích pomocí vrtulníků a motorových člunů, uvádí Al-Džazíra.
Ten Dead, Dozens Missing As Floods & Landslides Devastate Nepal
— RT_India (@RT_India_news) September 28, 2024
Relentless rain since Friday caused the disasters which govt officials have called "beyond imagination". (Himalaya Times)
Transport has ground to a standstill with both domestic & international flights cancelled… pic.twitter.com/yxwSQDhyAM
Deště neustoupí nejméně do neděle, varoval Binu Maharjan, úředník pro předpověď počasí v hlavním městě Káthmándú. Z letošních dlouhodobých dešťů viní systém nízkého tlaku vzduchu nad částmi sousední Indie.
„Silné deště budou pravděpodobně pokračovat až do nedělního rána. Poté se počasí pravděpodobně umoudří,“ řekl Maharjan agentuře Reuters.
Většinu středních a východních oblastí zasáhly mírné až extrémně silné deště v rozmezí od 50 milimetrů do více než 200 milimetrů.
Zrušené lety, zaplavené hlavní město
Od pátečního večera byly zrušeny všechny vnitrostátní lety z Káthmándú, což ovlivnilo více než 150 odletů. Mezinárodní lety jsou stále v provozu, řekl Rinji Sherpa, mluvčí káthmándského letiště.
Silnice a domy v hlavním městě obklopeném kopci byly zaplaveny rozvodněnou řekou. Řeka Koshi na jihovýchodě, která téměř každý rok způsobuje smrtelné záplavy v sousedním indickém státě Bihár, překročila úroveň nebezpečí. A její hladina podle úředníků stále stoupá.
V monzunovém období umírají každý rok stovky lidí při sesuvech půdy a bleskových povodních, které tuto hornatou zemi trápí pravidelně. Odborníci však tvrdí, že změna klimatu zhoršila frekvenci a intenzitu dešťů v Nepálu. V letošním roce zemřelo při katastrofách souvisejících s deštěm již více než 170 lidí.