Včerejší noční bombardování předměstí Bejrútu donutilo stovky rodin opustit své domovy a hledat útočiště na ulicích, plážích a v horách. Záchranné práce jsou omezené a mnoho lidí nemá přístup k základním potřebám.
Po dalším náporu izraelských útoků na jižní předměstí Bejrútu se stovky rodin ocitly bez domova. Útoky, které vyvrcholily zabitím vůdce Hizballáhu, Hassana Nasralláha, přiměly obyvatele rychle opustit oblast. Lidé často zůstávají v autech nebo se uchylují k přespání pod širým nebem, informuje agentura AP. Zásadní infrastruktura ve městě je zdevastovaná a místní školy, které byly přeměněny na útočiště, jsou zcela přeplněné.
"We barely managed to grab our identification documents"
— The National (@TheNationalNews) September 28, 2024
Hundreds of families were forced out of their homes in Beirut's southern suburbs and spent the night in open spaces after Israel intensified its attacks in the area, ordering residents of some districts to leave pic.twitter.com/OsORYNjUJp
Bejrút se v důsledku těchto událostí mění v neobyvatelné město. Zatímco někteří hledají bezpečí ve městě, jiní se snaží dostat na sever Libanonu, kde je situace o něco klidnější. Lidé, kteří již v minulosti zažili podobné násilí, hovoří o smutné podobnosti se zničením města během války mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006. Někteří Libanonci a syrští uprchlíci čelí druhé válce ve svém životě, kterou tentokrát zažívají na stejném místě, kam původně utíkali před jiným konfliktem.
Rodiny, které přebývají na plážích nebo v bejrútských parcích, čelí nedostatku základních potřeb, včetně jídla a přikrývek. Vláda zřídila provizorní úkryty v několika sportovních areálech, ale jejich kapacita rychle dochází. Lidé, kteří se snaží uprchnout z města, často narážejí na nebezpečí i na cestách, protože izraelské nálety nadále probíhají. „Bojíme se o naše děti a o jejich budoucnost,“ uvedla jedna z evakuovaných žen, která s rodinou přespávala v improvizovaném táboře.
Podle zpráv OSN je v Libanonu v současné době více než 211 tisíc vnitřně vysídlených osob, včetně pracovníků humanitární pomoci, kteří měli těmto lidem pomáhat. Mnozí z těch, kteří se evakuovali, jsou bez pomoci a odkázáni na podporu od přátel nebo sousedů. I přesto se někteří nevzdávají naděje a setrvávají v duchu odolnosti. „Samozřejmě, že se nebojíme o sebe, ale máme děti,“ přiznal jeden z uprchlíků.
Celosvětová komunita je stále zdrženlivá, pokud jde o přímou pomoc. Mnozí politici, včetně guvernéra Bejrútu Marwana Abbouda, vyjádřili své zklamání z nedostatečné mezinárodní podpory. „Je to nejsmutnější den mého života,“ prohlásil dle BBC News Abboud, který nadále volá po klidu zbraní, zatímco se lidé snaží najít nějakou formu útočiště.