Výletní loď Odyssey měla vzít z britského Belfastu nadšené dobrodruhy na tříapůlletou cestu kolem světa. Nakonec však zůstala čtyři měsíce zakotvená v přístavu. Pasažéři, z nichž někteří se již vydali zpět domů, zůstali ve městě uvězněni. Informují o tom Euronews a The Independent.
Měla to být „nekonečná“ plavba snů. Parník Odyssey provozovaný společností Villa Vie Residences se chystal v květnu z přístavu v Belfastu vyplout na tříapůlletou plavbu kolem světa se zhruba 800 cestujícími na palubě.
Pasažéři se mohli těšit na výpravu kolem sedmi kontinentů, zastávky ve 425 přístavech a na návštěvu celkem 147 zemí. Řada lidí prodala své domy a majetek, aby si mohla splnit tento sen a strávit dlouhé roky na moři.
Passengers on a round-the-world trip were told to go home or spend months in Belfast — some made the most of it ⬇️ https://t.co/KyPeCP9Ivr
— The Times and The Sunday Times (@thetimes) September 25, 2024
Výletní loď však podle serveru Euronews ani po čtyřech měsících z Belfastu nevyplula a radost se proměnila ve frustraci. Parník musel na poslední chvíli projít řadou testů a kontrol kvůli certifikaci. Testy ale nedopadly podle očekávání a stále bylo co zlepšovat.
Na začátku ještě mohli všichni cestující alespoň bydlet na palubě 30 let starého plavidla, přičemž jim společnost hradila veškeré výdaje. Od toho ale nakonec upustila s tím, že pasažérům výdaje zaplatí později.
Po následujících testech se už pasažéři museli ubytovat v hotelech domluvených společností, přestože směli na Odyssey trávit své dny. Loď je vybavena řadou restaurací a barů, kde se pasažéři seznamují. Také organizují krátké výlety.
Čekáme moc dlouho
I přes ujištění firmy, že by mohla Odyssey vyplout už příští víkend, mnoha pasažérům dochází trpělivost a někteří se vracejí zklamaní domů. Mezi ně patří americko-italský manželský pár Grace a Jerry Grady, který míří zpět do USA.
„Byly to nepředvídatelné věci, které si vyžádaly hodně času,“ okomentoval testy plavidla Jerry. Označil je za obtížné hlavně kvůli délce a náročnosti plavby. Interiér lodě označil za dobře zrestaurovaný. Čekání ale bylo příliš dlouhé.
„Jsme tady už tak dlouho, že taxikáři i obsluha v restauracích znají naše jména,“ vysvětlil Jerry. Pasažéři Odyssey navíc nemohou cestovat z Belfastu do zahraničí, společnost totiž vydávala aktualizace ohledně připravenosti lodi na poslední chvíli.
Místní starosta s nadsázkou poděkoval pasažérům za podporu místní ekonomiky a zavtipkoval, že tam byli déle než on ve svém úřadu. „Je to jen čekání a čekání,“ stěžoval si Jerry. „To už bychom tady mohli získat občanství.“
Někteří pasažéři si zkrátili čekání na vyplutí romantikou. Na Odyssey proběhne svatba páru, který se seznámil na její palubě, napsal list The Independent. O zasnoubení se dozvěděl i generální ředitel Villa Vie Residences, Mikael Petterson.
„Slyšeli jsme o jejich zásnubách už minulý týden a plánujeme pro ně oslavu na lodi,“ prohlásil Petterson s tím, že očekává vytvoření dalších párů, protože je na lodi mnoho nezadaných lidí se společnou vášní pro dobrodružství a cestování.