Izraelská armáda v noci na úterý po masivní palbě děl a tanků zahájila pozemní invazi do Libanonu. Informují o tom The Guardian a Politico. Podle armády židovského státu má jít o omezenou a přesně zacílenou operaci s cílem zlikvidovat pozice Hizballáhu u společné hranice, odkud hnutí ostřeluje sever Izraele.
Izraelské obranné síly (IDF) na základě rozhodnutí válečného kabinetu v noci vpadly na jih Libanonu. Půdu jim připravilo masivní ostřelování oblasti dělostřelectvem a tanky. Současně probíhá bombardování jižního předměstí Bejrútu.
Izraelské stíhačky udeřily také na cíle v údolí Bikáa a na palestinský uprchlický tábor u města Sidón na jihu Libanonu, kde je podle médií mnoho obětí. Cílem měl být podle listu The Guardian velitel brigád mučedníků al-Aksá.
This is not going to end well for anyone. Why is this allowed to happen?
— Performing Monkey (@PerformMonkey) October 1, 2024
Israeli military says it is carrying out ‘limited’ ground operation targeting Hezbollah in Lebanon https://t.co/XYqcAxqayc
Izrael letecky zaútočil i na cíle spojené s Hizballáhem v Damašku, kde zasahovala protivzdušná obrana. Během náletů zemřelo několik lidí včetně moderátorky syrské státní televize, upozornila tamní média. IDF to nijak nekomentovaly.
Bezprostředně po zahájení nové fáze operace na jihu Libanonu se libanonské síly začaly stahovat od hranic směrem do vnitrozemí. Média informují, že ustoupily o pět kilometrů od hranic. Libanonská armáda se do války s Izraelem nikdy nezapojuje.
„Izraelské obranné síly zahájily omezené, lokalizované a cílené pozemní operace, založené na přesných zpravodajských informacích, proti teroristickým cílům a infrastruktuře Hizballáhu v jižním Libanonu,“ uvedla izraelská armáda v prohlášení na síti X.
„Tyto cíle se nacházejí ve vesnicích blízko hranic a představují bezpečnostní hrozbu pro izraelské komunity v severním Izraeli. Operace Northern Arrows bude pokračovat podle situačního hodnocení souběžně s bojem v Gaze,“ napsala dále armáda.
Strach z odpovědi Íránu
Informace o tom, jak hluboko na území Libanonu izraelské síly postoupí a jak dlouho má pozemní operace trvat, už podle webu Politico neposkytla. Chce ji ale provést co nejrychleji s tím, že okupace Libanonu není podle Tel Avivu v plánu.
Izraelská vláda se již dříve vyjádřila, že zvažuje vyhnání teroristů od izraelsko-libanonské hranice. Hizballáh z této oblasti od 7. října ostřeloval sever Izraele, odkud musely uprchnout tisíce lidí. Rovněž panovaly obavy z pozemního úderu Hizballáhu.
„Shodli jsme se na nutnosti odstranit útočnou infrastrukturu podél hranice, abychom zajistili, že libanonský Hizballáh neuskuteční útoky ve stylu 7. října na komunity na severu Izraele,“ sdělil v pondělí americkému ministru obrany Lloydu Austinovi jeho izraelský protějšek.
Washington pozemní invazi na jih Libanonu podporuje. Austin v případě potřeby nabídl Izraeli tisíce amerických vojáků, kteří by zajistili bezpečnost židovského státu. Již předtím prodloužil pobyt úderné skupiny letadlové lodě USS Abraham Lincoln v regionu.
Jde o další eskalaci po masivním bombardování Libanonu, explozích pagerů a vysílaček a zabití vysokých představitelů Hizballáhu včetně vůdce hnutí Sajída Hasana Nasralláha. To slíbilo odvetu za jeho smrt i výbuchy komunikačních prostředků.
Největší obavy však panují z možného zásahu Íránu, který má silnou a skvěle vyzbrojenou armádu a podporu celé osy odporu. Americký prezident Joe Biden v pondělí apeloval na klid zbraní, Bílý dům nicméně tvrdí, že Izrael má právo na sebeobranu.