Čtyři ruští novináři stanuli ve středu v Moskvě před soudem kvůli obvinění z účasti v „extremistické“ skupině poté, co je úřady obvinily z práce pro zakázanou organizaci zesnulého disidenta Alexeje Navalného. Informovala o tom agentura Reuters či AP News.
Případ Antoniny Favorské, Sergeje Karelina, Konstantina Gabova a Artema Krigera poukazují na stále nejistější postavení novinářů v Rusku. Podle skupin za svobodu tisku jsou zde v současnosti za mřížemi desítky lidí.
The “extremism” trial of 4 journalists, who covered Alexei Navalny’s life and death in prison, begins in Moscow. SotaVision’s Antonina Favorskaya and Artyom Kriger, as well as Konstantin Gabov and Sergey Karelin, who worked with Reuters and AP, were arrested this spring
— Mediazona (@mediazona_en) October 2, 2024
Video:… pic.twitter.com/u5r1o5jX1B
Novináři a veřejnost byli vyloučeni
Po zhruba 30 minutách otevřeného řízení u soudu soudce vyhověl žádosti obžaloby o vystěhování tisku a diváků po zbytek procesu. Stalo se tak na základě dopisu protiextremistického oddělení ministerstva vnitra, který uvedl, že příznivci Navalného připravují „provokace“.
Nezávislý zpravodajský portál Mediazona citoval Krigera. Soudci řekl předtím, než byli novináři vykázáni z místnosti: „To je jen nějaký druh archaismu. Tak to dělají v totalitních režimech.“
Novinářům hrozí v případě odsouzení až šest let vězení. V části slyšení, která byla otevřena tisku, nebyli vyzváni, aby prohlásili svou vinu či nevinu. Žalobci tvrdí, že vytvořili materiály pro kanál YouTube Navalného Protikorupční nadace (FBK), která je v Rusku zakázaná jako „zahraniční agent“ a extremistická organizace.
Stanovisko agentury Reuters
Gabov a Karelin jsou nezávislí pracovníci, kteří pracovali pro různé zpravodajské organizace, včetně Reuters a The Associated Press. Mluvčí agentury Reuters řekl, že Gabov pracoval příležitostně pro tiskovou agenturu mezi koncem roku 2022 a začátkem roku 2024.
„Nevěříme, že obvinění vznesená proti němu se nějakým způsobem vztahují k jeho práci na volné noze v Reuters. Agentura Reuters je hluboce oddána svobodě tisku a je proti zatčení a zadržení jakéhokoli novináře z důvodů souvisejících s podáváním zpráv,“ uvedl mluvčí.
„Novináři musí mít možnost publikovat zprávy ve veřejném zájmu bez obav z obtěžování nebo újmy, ať jsou kdekoli.“
Karelin je videožurnalista na volné noze, pracoval pro západní média, včetně The Associated Press. AP v době dubnového zatčení Karelina uvedla, že je jeho zadržením velmi znepokojena.
Desítky novinářů ve vězení
Favorskaja a Kriger spolupracovali se SotaVision, nezávislým ruským zpravodajským kanálem, který se zabývá protesty a politickými procesy. Jde o médium, které bylo rovněž označeno za zahraničního agenta. Favorskaja natočila poslední video, na kterém se Navalnyj účastní soudního jednání 15. února, den předtím, než náhle zemřel v arktické trestanecké kolonii. Byla zatčena v březnu a Kriger v červnu.
Rusko od začátku své války na Ukrajině zesílilo tlak na domácí i zahraniční reportéry. Podle mezinárodní skupiny pro svobodu tisku Reportéři bez hranic je v současné době v Rusku zadržováno 34 novinářů a šest dalších pracovníků médií.
Soudní proces, který se koná za zavřenými dveřmi, je posledním krokem v neutuchajícím zásahu Kremlu proti disentu, který po rozsáhlé ruské invazi na Ukrajinu před více než dvěma lety dosáhl bezprecedentní úrovně. Úřady se zaměřily na představitele opozice, nezávislé novináře, aktivisty za lidská práva a obyčejné Rusy kritizující Kreml s obviněními z trestných činů a přestupků. Uvěznily stovky a tisíce lidí přiměly opustit zemi v obavě ze soudního stíhání.