Zdravotnictví včetně zubní péče ve Velké Británii se ocitlo v krizi. Rozpočtové škrty vedly k nedostatku zubních ordinací po celé zemi a soukromé kliniky jsou pro mnoho lidí finančně nedostupné. Není proto překvapením, že se v poslední době objevují zprávy o domácí stomatologii. To ale expert rozhodně nedoporučuje. Informuje o tom ScienceAlert.
Případů domácí stomatologie v zemi přibylo během pandemie. Tento trend jenom odráží katastrofální stav britského zdravotnictví. Nedostatek zubních klinik nebo příliš drahé soukromé kliniky přiměly mnoho lidí k zoufalým činům.
Britská společnost zabývající se průzkumem veřejného mínění YouGov v březnu 2023 zjistila, že k domácí stomatologii se uchýlil jeden z deseti Britů, napsal web ScienceAlert. Tato praxe zahrnuje jednu nebezpečnější metodu než druhou.
Expert Warns Why You Should Never Become Your Own Dentist https://t.co/4sl4oU1gsH
— ScienceAlert (@ScienceAlert) September 6, 2024
Cement a superlepidlo je prostředkem k fixaci korunek a zubních protéz, moč slouží jako dezinfekce a kov nebo lepidlo se používá jako výplň. Jako náhrada zubů taky v některých případech posloužil zahřívaný polystyren.
V roce 2022 zase akademici z Peninsula Dental School popsali pokus o odstranění nánosů zubního kamene kovovou šipkou. Vyloženě děsivě zní případ muže, který se pokusil extrahovat 13 zubů, vybaven klasickými kleštěmi a vodkou.
Profesor Adam Taylor z Lancaster University na webu The Conversation vysvětlil, proč se nikdy nepokoušet o domácí ošetření zubů. Kromě absence zkušeností s podobnými zákroky vám doma chybí sterilizované nástroje určené k takovým zákrokům.
Ještě větší utrpení
Domácí extrakce zubu může vést ke vzniku oroantrálního píštělu – patologického spojení čelistní a ústní dutiny. Vzniká tunel mezi ústy a dutými kostmi kolem nosu. Pokud má méně než dva milimetry, obvykle se zahojí sám.
Větší oroantrální píštěly jsou ale ideální k rozvoji infekce. Do vzniklého tunelu se totiž dostávají orální mikroby, tekutiny a zbytky potravy. To může vést k akutní postupující infekci a nutnosti podstoupit složitější chirurgický zákrok.
Zánět se už navíc může nacházet mezi zubem a čelistní kostí. Zub je sice vytržen, zánět však postupuje dále do čelisti a může se začít šířit celými ústy. Pacient pak končí ve strašných bolestech, navíc s otevřenou ránou a rizikem další infekce, varuje Taylor.
Také hrozí ulomení zubu, což znamená, že v čelisti zůstává kořen. K tomu dochází při profesionální extrakci často. Jenomže doma lidé většinou nepoznají, že jim v ústech zůstal po vytržení zubu kořen, v podstatě vstupní brána pro infekce.
Kořenem zubu neprocházejí žádné krevní cévy, což znamená, že k němu nemají přístup imunitní buňky. V případě infekce takového pacienta čeká nákladný a velmi bolestivý zákrok, upozornil profesor.
Domácí dentální hygiena
Lidé také podle odborníka používají ke kosmetickému vyhlazení svých zubů pilník na nehty, čímž odstraňují ochranou vrstvu skloviny. V hlubších vrstvách zubu se pak tvoří mikrotrhliny a zvyšují se rizika vzniku infekcí, kazů a smrti zubu.
Nebezpečnou praxí je bělení zubů peroxidem vodíku. Taylor popsal případy, kdy si lidé aplikovali kapalný roztok přímo na zuby, čímž riskovali jejich poškození. Peroxid vodíku navíc poškozuje tkáně, po požití tak může vážně poranit dásně a trávicí trakt.
Legální přípravky pro bělení zubů obsahují pouze bezpečné množství peroxidu vodíku (maximálně 0,1 procenta). Lidé snažící se o domácí dentální hygienu své zuby vystavují škodlivému množství pro zuby, vysvětlil profesor.
Svým příspěvkem se snaží upozornit na důležitost preventivních prohlídek u zubaře, rychlého řešení akutních problémů a fungujících služeb v oblasti stomatologie, což je problém nejen ve Spojeném království.