Dobrovolní hasiči v Amazonii svádějí nelítostnou bitvu s ilegálními těžaři a zemědělci, kteří prales úmyslně zapalují. Zuří tam kvůli nim nejhorší lesní požáry za poslední dvě desetiletí. Hoří stromy, rostliny i zvířata. Letos spálily už více než 62 000 kilometrů čtverečních pralesa. Informují o tom BBC a The Guardian.
Raimundinha Rodrigues Da Sousa provozuje dobrovolnou hasičkou službu pro jednu místní domorodou komunitu. Brazilská vláda měla jejich půdu chránit, jsou na to však sami. Její brigáda bojuje s plameny už více než patnáct dní.
„Dnes to zabíjí rostliny, za chvíli to budeme my, protože vdechujeme kouř,“ řekla redakci televize BBC dobrovolnice. „Oheň je velmi agresivní, zabíjí vše, co mu přijde do cesty.“ Její otec Ademar má dýchací potíže.
'It kills everything' – Amazon’s indigenous people hit by record forest fires in Brazil https://t.co/XO0x1dPnhK
— BBC Science News (@BBCScienceNews) October 3, 2024
„Nemohu kvůli nedostatku vzduchu spát. Budí mě to, mám pocit, že se topím,“ přiznal Ademar. Lesní požáry podle informací BBC na několika místech v deštném pralese spálily oblast větší než Srí Lanka nebo Kostarika.
Ohrožují i chráněné oblasti a rezervace. Nejhorší na tom je, že lesní požáry úmyslně zakládají ilegální těžaři a zemědělci, kteří chtějí půdu pro sebe, případně chtějí vyhnat domorodce. Stalo se to dokonce během rozhovoru.
Zatímco Da Sousa hovořila s BBC, nedaleko za stromy si všimla oblaku kouře. Objevil se přesně v místě, kde s týmem požár před chvílí uhasila a odstranila tam suchou vegetaci, aby vytvořila přirozenou bariéru a zabránila v šíření ohně.
Lula pod palbou kritiky
Hasička s televizním štábem opatrně postupuje k místu. „Jak se přibližujeme, jde cítit významný zápach kouře,“ napsala korespondentka BBC pro Jižní Ameriku, Amazonii a Brazílii Ione Wells. Krajina podle ní působí jako hřbitov stromů.
Tým hasí požár vodou z hadic napojených na malé plastové nádržky, které hasiči nosí na zádech jako batohy. Objem vody je omezený, hasit se musí selektivně. Jakmile se podaří uhasit požár za cenu vzácné vody, žháři založí další.
Domorodý náčelník jedné z komunit to popsal jako „ztrátu lidskosti“ Lesní požáry dle jeho slov zakládají lidé bez zájmu o lidské blaho a blaho přírody. Brazílie a Amazonie už tak čelí intenzivnímu suchu a nedostatku dešťů kvůli klimatickým změnám.
Lesní požáry zuří i kolem povodí řeky Madeiry. Zatímco její hladina klesá, nad hlavami místní komunity se vznáší kouř. „Tohle jsem nikdy neviděla,“ přiznala pro The Guardian místní 44letá farmářka Maria Moraes de Souza.
Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva slíbil zastavení odlesňování, které od jeho nástupu do funkce alespoň zpomalilo, zakročení proti ilegálním těžařům a zemědělcům a ochranu domorodců. Teď je kritizován za pomalou reakci na krize.