Fay Manners (37) a její horolezecká partnerka Michelle Dvorak (31) uvázly na hoře Chaukhamba v severní Indii, když jim prasklo lano zvedající jídlo, stan a horolezecké vybavení. Zůstali bez zásob po děsivé dva dny v „brutálních“ podmínkách, než byly zachráněny. O jejich příběhu informoval server BBC, The Guardian a další.
Dvojice vyslala nouzovou zprávu ve výšce více než 6 096 metrů nad mořem, ale pátracím a záchranným týmům se je zpočátku nedařilo najít. Manners řekla BBC, že obě byly „vyděšené“, když se pokoušely část sestupu provést sami, než se setkaly se záchranáři.
Climbers rescued after being stranded in Himalayas for three days https://t.co/22FB3lzCOd
— The Guardian (@guardian) October 6, 2024
Fay Manners je alpinistka, horolezkyně, která se specializuje na těžké výstupy. Momentálně žije v Chamonix ve Francii. V Himalájích nebyla lézt poprvé.
Nezbylo nám nic
Poté, co uvolněný kámen přeřízl lano používané k tažení tašek dvojice, Manners dle své výpovědi cítila zoufalství. „Sledovala jsem, jak se pytel řítí dolů z hory, a okamžitě jsem věděla, co bude následovat,“ řekla.
„Nezbylo nám žádné bezpečnostní vybavení. Žádný stan. Žádný vařič na rozpouštění sněhu na vodu. Žádné teplé oblečení na večer. Naše cepíny a mačky na ústup zpět do základního tábora.“
„Žádná svítilna pro pohyb v noci.“
Dvojici se podařilo poslat SMS zprávu záchranným službám, což vyvolalo pátrání, jež nakonec vyústilo v záchranu. Když začalo sněžit, ženy se schovaly na římsu a dělily se o jediný spací pytel, který měly.
„Cítila jsem se podchlazená, neustále jsem se třásla. S nedostatkem jídla mému tělu docházela energie na udržení tepla,“ vypráví Manners.
V roce 2022 byla Manners první ženou, která zdolala cestu Phantom Direct na jižní stěně Grand Jorasses na Mont Blancu. V minulém roce také úspěšně vystoupila na vrcholy v Pákistánu a Grónsku, takže rozhodně není žádný začátečník.
Helikoptéra létala okolo, ale ne dokázala je najít
Druhý den ráno přiletěla helikoptéra, ale nedokázala je lokalizovat – to znamenalo, že na hoře čekali dalších 24 hodin. „Snažili se nás zachránit, ale podmínky byly brutální, aby se v nich dalo lítat. Špatné počasí, mlha, vysoká nadmořská výška a nemohli nás najít, protože lokalita byla tak rozlehlá,“ vysvětlila.
Poté, co se oběma ženám podařilo slanit z horské stěny k tajícímu ledu, podařilo se jim nachytat trochu vody do lahví. Manners říká, že „sotva přežili“ bouři toho odpoledne a druhou noc v mrazu bez jídla a jen s trochou vody. „Helikoptéra znovu proletěla kolem, neviděla nás. Byli jsme zničené,“ řekla.
„Věděli jsme, že se musíme pokusit sestoupit sami, protože vrtulník nám nepomůže.“
Zachránil je tým francouzských horolezců
Toho druhého rána začali opatrně slaňovat po skalním výběžku, vědomi si toho, že jejich slabý stav může vést k chybám. V tu chvíli spatřili, jak se k nim blíží tým francouzských horolezců-záchranářů, kteří se o jejich situaci doslechli od společných přátel.
S ženami se podělili o své vybavení, jídlo a spacáky a kontaktovali vrtulník s přesným místem záchrany. Ten je nakonec letecky přepravil na heliport v Joshimath, městě 21 mil jihovýchodně od Chaukhamby.
Mannersová vzpomíná: „Plakala jsem úlevou, když jsem si uvědomila, že bychom mohli přežít. Podpořili nás, abychom se dostali přes strmý ledovec, což by bez našich maček a cepínu nebylo možné.“
„Buď bychom umrzli, nebo bychom se pokusili překonat strmé ledovce bez správného vybavení a na vlastní nebezpečí. Nebo možná, možná by nás vrtulník konečně našel?“
Záchranná operace trvala podle The Guardian 80 hodin a zapojilo se do ní indické letectvo a armáda, uvedla indická tisková agentura Ians.