Motorkáře v Kolumbii přiměl zastavit jeden z hrochů narkobarona Pabla Escobara. Zvířata do země ilegálně přivezl v 80. letech. Od jeho smrti se přemnožují a představují hrozbu pro tamní ekosystémy. Vláda se po letech váhání rozhodla „kokainové hrochy“ utratit. Informují o tom Daily Star a The Sun.
Notoricky známý kokainový baron z Medellínského kartelu a jeden z nejbohatších lidí své doby Pablo Escobar snil o vlastním safari parku. A tento sen si skutečně splnil. Na pozemek svého luxusního sídla Hacienda Napoles nechal v 80. letech převést až 200 zvířat.
Soukromá zoologická zahrada jednoho z nejznámějších zločinců v historii se pyšnila žirafami, pštrosy, slony nebo hrochy. Jeden takový teď zablokoval cestu motorkářům, kteří celý incident podle listu Daily Star nahráli a zveřejnili na internetu.
Terrifying moment Pablo Escobar's cocaine hippo rampages across road in Colombiahttps://t.co/DglZWZvOfF pic.twitter.com/ZGykx24urg
— Daily Star (@dailystar) October 9, 2024
Na záznamu je vidět velký hroch loudající se hluboko v noci přes vozovku někde mezi Medellínem a Bogotou. Tlustokožec se protlačí plotem a mizí kdesi ve tmě. Hroši v Kolumbii normálně nežijí, v zemi jsou k vidění jen díky Escobarovi a u místních i turistů se těší velké oblibě.
Escobar si do země nelegálně přivezl čtyři hrochy, dnes už jejich populace čítá asi osm desítek kusů. Pokud se budou podle expertů množit tímto tempem, v roce 40 by mohlo v Kolumbii žít 1400 hrochů.
Hroši budou utraceni
Vláda považuje hrochy ve své zemi za problém. Tato zvířata vážící mezi jednou až dvěma tunami jsou agresivní a jejich útoky smrtící, napsal deník The Sun. Navíc narušují tamní ekosystémy a volně žijící druhy.
Hrochům vyhovují hlavně toky a jezera a kolumbijští vědci mají obavy, že jejich trus nahromaděný na dně může znečistit vodu. Už před lety odborníci upozorňovali vládu, že jediným řešením této krize je utracení hrochů.
Zastřelení asi třech desítek zvířat ročně by nakonec vedlo k vymýcení celé populace, jejíž přemnožování umožňuje i absence predátorů. Kolumbijské ministerstvo životního prostředí v roce 2022 označilo hrochy za invazivní druh.
Desítky hrochů bylo postupně sterilizováno. Od této praxe však úřady upustily. Zvažovalo se přesunout hrochy do speciálních rezervací v Indii, Mexiku a v Ekvádoru. Nakonec však přeci jen padlo rozhodnutí je utratit, a to do tří měsíců.