Vědci zjistili, že preference slonů v používání chobotu lze určit podle vrásek. Objev přináší nové poznatky o vývoji těchto zvířat a jejich adaptaci.
Podobně jako u lidí, kteří mají dominantní ruku, i u slonů platí, kterou stranu chobotu používají častěji. Tento jev, který vědci nazývají „chobotovost“, je v podstatě sloní obdobou lidské pravorukosti nebo levorukosti. Vědci z Humboldtovy univerzity v Berlíně zjistili, že tuto preferenci lze spolehlivě určit podle asymetrie vrásek a vousků na chobotu.
Výzkum ukázal, že sloni, kteří preferují levou stranu chobotu, mají na levé straně více vrásek a delší vousky. Naproti tomu vousky na pravé straně jsou častěji opotřebované kontaktem se zemí. Tyto rozdíly v délce ochlupení a množství vrásek jsou výraznější u dospělých jedinců.
Scientists study elephant #wrinkles to understand their purpose @RSocPublishing https://t.co/4jlLxWYzmb
— Phys.org (@physorg_com) October 9, 2024
Rozdíly mezi asijskými a africkými slony
Studie, publikovaná v Royal Society Open Science, přinesla také zajímavé zjištění o rozdílech mezi asijskými a africkými slony. Asijští sloni mají mnohem více hlubokých vrásek než jejich afričtí příbuzní, což zřejmě souvisí s jejich potřebou větší ohebnosti chobotu. Na rozdíl od afrických slonů, kteří mají na špičce chobotu dva prstovité útvary, asijští sloni se spoléhají na obtočení chobotu kolem objektů, aby je mohli uchopit.
Vědci rovněž sledovali vývoj vrásek u slonů během života. Ukázalo se, že vrásky se začínají formovat už v děloze a jejich počet rychle narůstá během prvních měsíců vývoje. Tempo tvorby vrásek je rychlejší u asijských slonů než u afrických, což pravděpodobně souvisí s rozdílnými požadavky na flexibilitu chobotu.
Neurologická komplexita chobotu
Chobot slona je jedním z nejsofistikovanějších nástrojů ve zvířecí říši. Obsahuje více svalů než jakákoli jiná část těla savců a jeho struktura je propojena s neurony v mozkovém kmeni. „Chobot je fascinující orgán, který svou složitostí připomíná lidskou ruku,“ říká doktor Michael Brecht, spoluautor studie.
Tento objev nejen že poskytuje nové poznatky o anatomii a chování slonů, ale také otevírá dveře k dalšímu výzkumu jejich neurologického a motorického vývoje.