V Madridu vyšly v neděli do ulic tisíce lidí, přičemž požadovaly dostupnější bydlení a nižší nájemné, upozornil server Euronews a další. Podobné akce se o víkendu konaly i v dalších městech, včetně Barcelony. Ve Španělsku podle agentury Reuters roste hněv místních, kteří se cítí být vytlačováni z trhu, a to zejména kvůli turismu.
Obyvatelé španělského hlavního města demonstrovali pod heslem „Bydlení je právo, ne byznys“. Účastníci akce vyzývali zejména ke snížení cen nájmů a zajištění lepších životních podmínek. Podle španělské vlády vyšlo do ulic dvanáct tisíc lidí.
V čele pochodu stál svaz nájemníků Sindicato de Inquilinas podporovaný 40 dalšími sousedskými a nájemnickými organizacemi. Na transparentech se objevovala hesla jako „nižší ceny“. Zároveň zaznívaly věty jako: „Pokud ceny neklesnou, přestaneme platit nájemné.“
Una multitudinaria protesta toma las calles de Madrid para reivindicar que se garantice el derecho a una vivienda digna
— elDiario.es (@eldiarioes) October 13, 2024
“Rentista culpable, gobierno responsable” y “Madrid será la tumba del rentismo” son algunas de las proclamas https://t.co/JPyxprcJge pic.twitter.com/Qlb1Gu8bPF
„Španělé nemohou bydlet ve svých vlastních městech. Vyhánějí nás z měst. Vláda musí regulovat ceny, regulovat bydlení,“ řekla dle Reuters 33letá zdravotní sestra Blanca Prieto.
Protestující směřovali svůj hněv na vládní úředníky i pronajímatele. Mimo jiné vyzvali k rezignaci ministryni pro bydlení Isabel Rodríguez a ve vztahu k bytové krizi ji obvinili z nečinnosti.
V červenci španělská vláda oznámila zásah proti krátkodobým a sezónním prázdninovým pronájmům. Plánuje prošetřit nabídky na platformách, jako jsou Airbnb a Booking, aby ověřila, zda mají poskytovatelé ubytovacích služeb patřičnou licenci.
Stinná stránka turismu
Španělsko se snaží najít rovnováhu mezi podporou cestovního ruchu, který je klíčovou hnací silou jeho ekonomiky, a řešením obav občanů z nedostupně vysokých nájmů v důsledku gentrifikace. Jedná se o proces, při kterém dochází k proměně chudších městských čtvrtí na lukrativnější oblasti, což vede k přílivu bohatších obyvatel a často k vytlačení původních rezidentů s nižšími příjmy.
Mluvčí svazu nájemníků Valeria Racu varovala pronajímatele a realitní firmy, že jejich „beztrestnost je u konce“. „Pokud budete dál zvyšovat ceny, přestaneme platit. Nebude policie, nebudou soudy ani vymahači, kteří by nás všechny vystěhovali,“ prohlásila podle Euronews Racu.
Na samostatné nedělní demonstraci v Barceloně proti jachtařskému závodu America’s Cup protestující obviňovali pořadatele této mezinárodní sportovní události z toho, že zvyšuje ceny nájmů a přivádí do přelidněného města více turistů.
Obyvatelé Malagy a Kanárských ostrovů letos rovněž uspořádali protesty proti zdražování pronájmů. Sezónní pracovníci v pohostinství mají v těchto turisticky oblíbených lokalitách problém sehnat ubytování a mnozí se uchylují k přespávání v karavanech nebo ve svých autech.