Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí se dnes v ománském hlavním městě Maskatu setkal s hlavním vyjednavačem jemenských proíránských povstalců Húsíů Muhammadem Abdal Salámem. S ománským ministrem zahraničí hovořil o deeskalaci konfliktu v regionu, informovala agentura AFP.
O Arakčího setkání s Abdal Salámem informovala i stanice Al-Masíra, jež patří jemenským Húsíům, ale sídlí v libanonském hlavním městě Bejrútu. O schůzce nebyly zveřejněny žádné podrobnosti. Húsiové jsou součástí takzvané „osy odporu“, neformální koalice ozbrojených skupin vedené Teheránem, jež se staví proti Izraeli a americkému vlivu na Blízkém východě.
Iran's Foreign Minister, Abbas Araqchi, met in Muscat, Oman, with Muhammad Abdel Salam, the spokesman and senior political representative of the Houthis in Yemen. pic.twitter.com/SlrvJZ6mgp
— Breaking News (@TheNewsTrending) October 14, 2024
Arakčí se také setkal s ománským ministrem zahraničí Badrem Búsaídím. Společně podle ománské diplomacie zdůraznili potřebu podporovat úsilí o zastavení eskalace a napětí v regionu skrze dialog a diplomacii. Omán dlouhodobě hraje roli prostředníka mezi Íránem a západními zeměmi. Írán neudržuje diplomatické styky se Spojenými státy od roku 1979, kdy byl po islámské revoluci v zemi nastolen teokratický režim.
Podle Arakčího nemá pro Írán vzhledem k napětí v regionu smysl nadále vést nepřímé rozhovory se Spojenými státy. Nejprve je podle něj potřeba překonat současnou krizi. V červnu Írán potvrdil, že prostřednictvím Ománu rozhovory s USA vede.
Návštěva Arakčího v Ománu je zatím poslední cestou ministra v rámci zvýšeného íránského diplomatického úsilí v zemích Perského zálivu, jejímž cílem je najít východisko z pokračující eskalace konfliktu na Blízkém východě. Íránský ministr zahraničí v poslední době navštívil Katar, Saúdskou Arábii, Irák, Sýrii a Libanon.
V neděli Arakčí podle agentury AFP řekl, že Írán je „plně připraven čelit válečné situaci“, nicméně dodal, že jeho země „nechce válku, chce mír“.
Írán 1. října vypálil nejméně 180 střel na Izrael. Vedení íránských revolučních gard uvedlo, že šlo o odvetu za smrt vysokých činitelů zabitých při izraelských úderech včetně vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Od té doby se očekává, jakou formu bude mít izraelská odveta, přičemž panují obavy z dalšího vystupňování konfliktu na Blízkém východě.