Ve věku 66 let zemřel herec, dabér a aktivista Jiří Hromada. Proslavil se nejen svým hereckým a dabingovým talentem, ale i dlouholetým bojem za práva homosexuálů v Česku. Po sametové revoluci se aktivně zapojil do veřejného života, zejména v otázkách LGBT práv a kultury.
Jiří Hromada, rodák z Chomutova, se už v mládí potýkal s vážnými zdravotními problémy, strávil pět let v sanatoriu kvůli tuberkulóze kostí. Přesto v sobě našel sílu věnovat se divadlu a po studiu na DAMU začal působit v Divadle E. F. Buriana, kde zůstal deset let. Po zrušení tohoto divadla se zaměřil na dabing a působil také na volné noze. Hromada propůjčil svůj hlas mnoha slavným hercům, včetně Morgana Freemana nebo Marlona Branda. Podle serveru Novinky.cz za svůj život nadaboval přibližně devět tisíc rolí.
Zemřel herec a aktivista za práva gayů Jiří Hromada https://t.co/JpEZSuUnBJ pic.twitter.com/qNfXV4mV8q
— ceskenoviny_cz (@ceskenoviny_cz) October 15, 2024
V 90. letech se Jiří Hromada stal jedním z průkopníků boje za práva homosexuálů. Spoluzaložil Hnutí za rovnoprávnost homosexuálních občanů a dlouhodobě se věnoval prosazování zákona o registrovaném partnerství. Jak uvádí iDNES.cz, Hromada viděl svou homosexualitu jako „dar, nikoliv prokletí“ a zasvětil velkou část života tomu, aby přispěl k rovnoprávnosti LGBT komunity v České republice.
Kromě aktivismu stál Hromada i v čele Herecké asociace, kterou vedl mezi lety 2011 a 2017. Ondřej Kepka, současný prezident asociace, vzpomíná na Hromadu jako na člověka, který „dal Herecké asociaci řád a systém.“ Hromada se také zabýval otázkami profesního dabingu a snažil se o zlepšení podmínek pro dabéry.
I přes své veřejné působení čelil Hromada mnoha osobním výzvám. Po smrti své matky v roce 2004 se jeho zdraví zhoršilo. Přibral na váze a bojoval s alkoholismem. Přesto zůstal aktivní a společenský, až do konce svého života se snažil bojovat za lepší postavení homosexuální komunity a kulturu v České republice.
Zprávu o jeho úmrtí potvrdil Ondřej Kepka.