Izraelské letectvo dnes zasáhlo jižní předměstí Bejrútu, což vyvolalo další eskalaci konfliktu mezi Izraelem a militantní skupinou Hizballáh. Stalo se tak jen několik hodin poté, co Spojené státy vyjádřily nesouhlas s rozsahem izraelských útoků v Libanonu. Tato událost je dalším důkazem rostoucího napětí v regionu, kde se stupňuje násilí a rostou obavy z rozsáhlejšího konfliktu.
Izraelský útok byl zaměřen na sklad zbraní Hizballáhu v oblasti Dahíja, která je zároveň hustě obydlenou čtvrtí. Izraelská armáda uvedla, že varování byla vydána s cílem snížit riziko civilních obětí. Podle svědků citovaných agenturou Reuters však z více oblastí Bejrútu stoupal kouř, což vyvolalo obavy z rozsáhlejších škod. Útoky podle agentury AP přišly pouhý den poté, co Hizballáh slíbil „rozšířit“ své akce proti Izraeli v odvetě za dřívější izraelský úder, při němž na severu Libanonu zahynulo 22 lidí.
BREAKING: Israeli jets struck southern Beirut for the first time in six days, Lebanese state media reported, a day after Prime Minister Najib Mikati said the U.S. government gave him some assurances of Israel easing its strikes in the Lebanese capital https://t.co/Mn42goqjrW
— The Associated Press (@AP) October 16, 2024
Hizballáh na izraelské údery reagoval zvýšením intenzity raketových útoků směrem na izraelské území v rámci solidarity s palestinskou skupinou Hamás. Konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem trvá již více než rok, ale od října letošního roku se situace výrazně zhoršila. Podle agentury AP za poslední rok izraelské nálety v Libanonu zabily více než 2 350 lidí a vyhnaly z domovů více než milion tamních obyvatel.
Spojené státy mezitím zůstávají významným hráčem v regionu. Jak uvedla agentura Reuters, Washington již dříve upozornil izraelskou vládu na své výhrady k bombardování Bejrútu. Státní department jasně vyjádřil, že „máme výhrady k rozsahu a povaze bombardovací kampaně, kterou jsme v posledních týdnech v Bejrútu viděli“. Napětí se odráží také na diplomatické úrovni, kde se různé západní země, včetně Francie, snaží prosadit příměří, což však zatím nenese ovoce.
Evropská unie vyzvala k příměří a varovala před humanitární katastrofou. Komisař pro krizové řízení Janez Lenaric v rozhovoru pro agenturu AP zdůraznil, že pokračující boje brání potřebným reformám v Libanonu. Tyto reformy by mohly otevřít cestu k mezinárodní finanční pomoci, ale „je těžké si představit, že k nim dojde v současné situaci, kdy je Libanon pod obrovským tlakem“.