Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) v rozhovoru pro americkou televizi CNBC řekla, že svět sice dosáhl významného pokroku v ekonomickém oživení, v některých částech světa je však stále vysoké zadlužení a slabá ekonomická aktivita. Informují o tom Straight Arrow News a US News Money.
O stavu globální ekonomiky hovořila Kristalina Georgieva s CNBC před výročním zasedání MMF ve Washingtonu příští týden. Svět dosáhl pokroku v ekonomickém oživení, světové vlády si však příliš zvykly na půjčky, varovala Georgieva.
Jako další problém zmínila nerovnoměrný ekonomický růst. To znamená, že v některých zemích ekonomika zrychlila a inflace klesla, v jiných je ale ekonomická aktivita stále slabá a spotřebitelské ceny vysoké, což mělo za následek nepokoje.
"The big global inflation wave is in retreat" – IMF MD @KGeorgieva annual meeting curtain raiser. However, “Medium term growth is forecast to be lackluster."
— TheNewsMarket (@TheNewsMarket) October 18, 2024
Access rights-free video, plus quotes and full story details here —> https://t.co/LE0MUHH8qd@IMFNews #IMFMeetings
„Ještě není čas na oslavu,“ upozornila Georgieva. „Když se podíváme na výzvy, které před námi stojí, největší z nich je vysoké zadlužení a nízký růst,“ dodala. Čínská ekonomika například roste chabě a federální vláda je zadlužená, stejně jako vlády regionální.
„Jsou to úspěšné velké ekonomiky, které si vedly opravdu dobře. Na světě jsou ale místa, kde je inflace stále problém,“ sdělila šéfka MMF. „Dopad vyšších cen přetrvává a mnoho lidí v mnoha zemích se kvůli tomu cítí hůř a zlobí se.“ Jen pro upozornění, Čína se potýká s deflací, nikoli s inflací.
Globalizace má trhliny
Vysoké spotřebitelské ceny mohou dále dopadat na chudé. Hrozbu pro globální ekonomiku představuje i možná eskalace konfliktu na Blízkém východě, uvedla Georgieva. Jako další problém vidí nárůst vojenských výdajů.
Řada zemí na Západě navýšila investice do zbrojního průmyslu kvůli válce na Ukrajině. Georgieva tvrdí, že tyto prostředky budou chybět jinde a vlády je mohly použít na pomoc chudším rozvojovým zemím, píše web Straight Arrow News.
Georgieva podle serveru US News Money varovala před těžkými časy pro globální ekonomiku s tím, že očekává střednědobý nevýrazný růst. Globalizace už podle ní nebude, co bývala, a mezinárodní obchod už nebude hlavním motorem růstu.
Restriktivní politiky se zavádějí v mnoha ekonomikách a svět se začíná měnit v prostředí vzájemné nedůvěry, pozoruje Georgieva. USA a EU například přistoupily na zavádění represivních cel vůči čínskému dovozu.
„Nejsem pesimista,“ ubezpečila šéfka MMF. „Když se podíváte na trajektorii světové ekonomiky, ano, mohli jsme to udělat mnohem lépe, ale taky mnohem hůře,“ řekla.