Na Kubě došlo k celostátnímu výpadku proudu poté, co se porouchala hlavní elektrárna. Deset milionů obyvatel přišlo o elektřinu. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Energetická síť se zhroutila v pátek kolem jedenácté hodiny místního času, oznámilo podle BBC ministerstvo energetiky na sociálních sítích.
❗️⚡️🇨🇺 – The blackout in Cuba left 10 million people without electricity after a power plant failed, highlighting the fragility of the country's infrastructure.
— 🔥🗞The Informant (@theinformant_x) October 19, 2024
The incident affected the entire island, highlighting the economic crisis the government faces to maintain essential… pic.twitter.com/xBRo2ooGXl
Představitelé rozvodné sítě uvedli, že nevědí, jak dlouho bude trvat obnovení dodávky elektřiny. Podle Reuters se jim během páteční noci podařilo dodávku aspoň částečně obnovit, drtivá většina obyvatel je však stále bez proudu.
Ostrov trpí již několik měsíců dlouhými výpadky elektřiny. Premiér Manuel Marrero už ve čtvrtek vyhlásil „stav energetické nouze“.
K pátečnímu úplnému výpadku došlo poté, co se porouchala elektrárna Antonio Guiteras v Matanzasu. Ta je největší na ostrově.
Prezident Miguel Díaz-Canel Bermúdez prohlásil, že tato situace je jeho absolutní prioritou. „Nepolevíme, dokud nebude zcela obnovena dodávka elektřiny,“ napsal na X.
Provozovatel rozvodné sítě Národní odborový svaz elektroenergetiky (UNE) uvedl, že doufá, že se mu brzy podaří znovu spustit nejméně pět elektráren spalujících ropu. Ty podle něj poskytnou dostatek elektřiny, aby mohl začít dodávat proud do větších oblastí země.
Komunisty řízená vláda v pátek brzy ráno uzavřela školy a jiné než důležité průmyslové podniky. Poslala většinu státních zaměstnanců domů v rámci poslední snahy udržet světlo po týdnech vážného nedostatku elektřiny. Vláda také nařídila zrušit všechny rekreační aktivity a zavřít noční kluby.
Lidé jsou zoufalí
Podle místních médií byli Kubánci rovněž vyzváni, aby v době špičky vypínali spotřebiče s vysokou spotřebou, jako jsou ledničky a trouby.
„Tohle je šílené,“ řekl agentuře AFP osmdesátiletý důchodce Eloy Fon, který žije v centru Havany. „Ukazuje to křehkost našeho elektrického systému. Nemáme žádné rezervy, není nic, co by zemi udrželo, žijeme ze dne na den.“
Sedmačtyřicetiletá Bárbara López, tvůrkyně digitálního obsahu, uvedla, že už „dva dny sotva mohla pracovat“. „Je to to nejhorší, co jsem za 47 let zažila,“ řekla. „Teď to opravdu zpackali. Nemáme elektřinu ani mobilní data.“
Premiér Marrero se ve čtvrtek v televizním poselství obrátil na veřejnost. Z výpadků elektřiny obvinil zhoršující se infrastrukturu, nedostatek paliva a rostoucí poptávku. „Nedostatek paliva je největším faktorem,“ řekl.
Také šéf UNE Alfredo López Valdés připustil, že ostrov se potýká s náročnou energetickou situací, přičemž na vině je především nedostatek energie.
Začínají se vládě vzpouzet
Dlouhodobé výpadky elektřiny – zejména takto rozsáhlé – působí Kubě výrazné problémy. I proto, že schopnost udržet světla v provozu představuje pro kubánskou vládu potenciální problém, co se týká veřejného pořádku.
V červenci 2021 vyšly do ulic tisíce zoufalých protestujících při demonstracích, které vyvolal několikadenní výpadek elektřiny ve velké části země. Vzácné potraviny přicházely v teplých lednicích a mrazácích vniveč, občané v dusivém horku na ostrově zůstávali celé dny bez klimatizace a stropních ventilátorů.
V mnoha budovách přivádějí vodu do kohoutků elektrická čerpadla, takže bez proudu byla i voda. Navíc absence benzínu u pump znamená, že lidé nemohou pracovat ani používat svá auta k řešení základních problémů nebo vyřizování naléhavých potřeb.
Kubánská vláda si stále více uvědomuje, že mnozí obyvatelé ostrova ztratili strach mluvit nahlas o mnoha každodenních problémech, kterým čelí. Někteří jsou dokonce připraveni vyjít do ulic a skandovat protivládní hesla.
I letos v březnu uspořádaly stovky lidí v druhém největším kubánském městě Santiagu vzácný veřejný protest proti chronickým výpadkům elektřiny a nedostatku potravin.