Skupina G7 se zavázala zesílit tlak na Rusko, aby omezila obcházení sankcí a narušila jeho příjmy z ropy. Ministři financí G7 po zasedání ve Washingtonu oznámili, že připravují nová opatření proti porušování cenového stropu na ruskou ropu.
Už v prosinci 2022 zavedly G7, Evropská unie a Austrálie cenový strop, aby omezily příjmy Ruska z ropy, aniž by přitom způsobily globální růst cen. Některé státy, například Čína, však tento limit nedodržují a dále kupují ruskou ropu nad stanovenou cenovou hranicí. „Zůstáváme odhodláni přijímat další iniciativy v reakci na porušování cenového stropu,“ uvedli dle Guardianu ministři po jednání.
G7 vows to clamp down on Russia’s oil sanctions evasion https://t.co/e1NxeZfEJg
— The Guardian (@guardian) October 27, 2024
G7 se zaměřuje na tzv. „stínovou flotilu“ ruských tankerů, které Rusko využívá k obcházení sankcí. Tyto starší a často špatně udržované lodě přepravují ruskou ropu bez označení a s nejasným původem nákladu. Tankery často překládají ropu na moři, aby předešly pozornosti. Spojené státy a EU již několik těchto lodí a jejich majitelů, včetně ruské státní společnosti Sovcomflot, sankcionovaly, připomíná The Moscow Times.
Další prioritou G7 je zabránit ruským finančním institucím v obcházení sankcí prostřednictvím zahraničních poboček, které usnadňují nákup a prodej zakázaného zboží. „Chceme zvýšit náklady pro Rusko na využívání stínové flotily,“ prohlásili ministři.
Setkání ve Washingtonu se kromě ministrů financí zúčastnili také představitelé centrálních bank zemí G7, Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
G7 zároveň oznámila finanční pomoc Ukrajině ve výši 50 miliard dolarů. Tyto prostředky Ukrajina nebude muset přímo splácet; pokryje je zisk z ruských aktiv, která byla po začátku války zmrazena a nyní generují úrokové výnosy ve výši zhruba 3 miliardy dolarů ročně.