Izrael přijal dva zákony, které velkou většinou zakazují agentuře OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) působit v Izraeli a v okupovaných oblastech pod jeho kontrolou. Informovala o otm agentura Reuters či server BBC.
Řada zemí, včetně USA, Velké Británie a Německa, vyjádřila nad tímto krokem vážné znepokojení. Před hlasováním americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že agentura hraje „klíčovou“ roli při distribuci humanitární pomoci v pásmu Gazy. Téměř celá více než dvoumilionová populace enklávy je závislá na pomoci a službách UNRWA.
Israel bans UNRWA, the main humanitarian aid agency operating in Gaza. https://t.co/XW4SODQ1sD
— Breaking News (@BreakingNews) October 28, 2024
UNRWA již desítky let poskytuje milionům Palestinců v Gaze řadu služeb a podpory, včetně zdravotní péče a vzdělávání. Izrael však obviňuje agenturu z toho, že je spoluviníkem Hamásu.
Velitel Hamásu jako humanitární pracovník
OSN v srpnu uvedla, že devět zaměstnanců UNRWA se mohlo podílet na útoku ze 7. října a bylo propuštěno. Podle Reuters bylo zjištěno, že velitel Hamásu v Libanonu, zabitý minulý měsíc při izraelském úderu, pracoval v UNRWA. Další velitel zabitý minulý týden v Gaze pracoval dvakrát jako humanitární pracovník OSN. UNRWA potvrdila, že oba muži byli jejími zaměstnanci.
„Pokud OSN není ochotna očistit tuto organizaci od terorismu, od aktivistů Hamásu, pak musíme přijmout opatření, která zajistí, aby už nikdy nemohli škodit našim lidem,“ prohlásila izraelská zákonodárkyně Šarren Haskelová.
„Mezinárodní společenství mohlo převzít odpovědnost a zajistit, aby využilo správné organizace pro zprostředkování humanitární pomoci, jako je Světová potravinová organizace, jako je UNICEF a mnoho dalších, které pracují po celém světě,“ dodala Haskelová.
Téměř všichni v Gaze jsou závislí na pomoci UNRWA
Generální komisař agentury Philippe Lazzarini uvedl, že toto rozhodnutí pouze prohloubí utrpení palestinského lidu.
Od loňského roku, kdy v Gaze vypukla válka, se přítomnost agentury na místě stala klíčovou součástí snahy dostat humanitární pomoc k tamním civilistům. Téměř všichni jsou na pomoci závislí, aby přežili.
Pan Lazzarini ve svém prohlášení podle BBC uvedl: „Dnešní večerní hlasování izraelského parlamentu (Knesetu) proti UNRWA je bezprecedentní. Představuje také nebezpečný precedens. Je v rozporu s Chartou OSN a porušuje závazky státu Izrael vyplývající z mezinárodního práva.“
„Je to poslední z pokračující kampaně za diskreditaci UNRWA a delegitimizaci její role směrem k poskytování lidsko-rozvojové pomoci a služeb #Palestinským uprchlíkům,“ napsal na platformě sociálních médií X.