Libanonský premiér ve středu vyjádřil naději, že dohoda o příměří s Izraelem bude oznámena během několika dní. Izraelská veřejnoprávní televize zveřejnila návrh dohody, která počítá s počátečním 60denním příměřím. Informovala o tom agentura Reuters či AP News.
V dokumentu, který televize označila za uniklý návrh sepsaný Washingtonem, se uvádí, že Izrael stáhne své síly z Libanonu během prvního týdne 60denního příměří. To se do značné míry shoduje s podrobnostmi, o nichž již dříve informovala agentura Reuters na základě dvou zdrojů obeznámených se záležitostí.
Lebanese caretaker PM says he hopes for Lebanon truce in 'hours' after speaking to US envoy https://t.co/Y0ubCovoBC pic.twitter.com/GGP2Tpw44W
— Reuters (@Reuters) October 30, 2024
Dohoda ještě před americkými volbami?
Dočasný libanonský premiér Nadžíb Mikátí řekl, že nevěřil, že dohoda bude možná až do úterních prezidentských voleb v USA. Dodal však, že po středečním rozhovoru s americkým vyslancem pro Blízký východ Amosem Hochsteinem, který měl ve čtvrtek odcestovat do Izraele, nabyl většího optimismu.
„Hochstein mi během svého telefonátu naznačil, že bychom mohli dosáhnout dohody do konce měsíce a před 5. listopadem,“ řekl Mikátí libanonské televizi Al Jadeed.
„Děláme vše, co je v našich silách. Měli bychom zůstat optimističtí, že v příštích hodinách nebo dnech dosáhneme příměří,“ řekl Mikátí.
Návrh byl datován v sobotu. Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost Sean Savett na žádost o komentář uvedl: „Koluje mnoho zpráv a návrhů. Neodrážejí současný stav jednání.“ Savett však neodpověděl na dotaz, zda je verze zveřejněná televizí alespoň základem pro další jednání.
Plán trvalého příměří
Bílý dům uvedl, že americký bezpečnostní představitel Brett McGurk navštíví Izrael ve čtvrtek společně s Hochsteinem. Americký představitel uvedl, že tam budou jednat o řadě otázek „včetně Gazy, Libanonu, rukojmích, Íránu a širších regionálních záležitostí“.
Libanonský premiér se nevyjádřil k návrhu zveřejněnému izraelskou sítí, který vyzýval k trvalému příměří, jež by vstoupilo v platnost po uplynutí počátečního 60denního období na základě provádění rezolucí OSN č. 1701 a 1559.
Mikátí prohlásil, že Libanon je připraven plně realizovat rezoluci 1701 přijatou v roce 2006, která nařizuje demilitarizaci jižního Libanonu a zřizuje tam mírovou misi OSN.
Začátkem tohoto měsíce řekl Hochstein novinářům v Bejrútu, že je zapotřebí lepších mechanismů pro prosazování rezoluce, protože ani Izrael, ani Libanon tuto 18 let starou rezoluci plně neprovedly. Návrh, který unikl ve středu, vyzývá k vytvoření nezávislého mezinárodního uspořádání, které by dohlíželo na příměří.
Izrael si chce ponechat možnost udeřit
Rezoluce 1559 byla přijata v roce 2004 a vyzývala k rozpuštění a odzbrojení všech milicí v Libanonu. Snaha o příměří pro Libanon probíhá souběžně s podobnou diplomatickou snahou o ukončení bojů v Gaze.
Návrh na ukončení války mezi Izraelem a Hizballáhem vyzývá k dvouměsíčnímu příměří, během něhož by se izraelské síly stáhly z Libanonu a Hizballáh by ukončil svou ozbrojenou přítomnost podél jižní hranice země.
Je však nepravděpodobné, že by Izrael věřil mírovým silám OSN a libanonským jednotkám, že udrží Hizballáh mimo obnovenou nárazníkovou zónu v Libanonu, uvádí AP News. Chce mít možnost v případě potřeby na ozbrojence volně udeřit. Libanonští představitelé chtějí úplné stažení.