Lidskoprávní organizace Amnesty International vyzývá íránské úřady k propuštění studentky, která se procházela po ulici ve spodním prádle, čímž protestovala proti přísnému kodexu oblékání žen v zemi. Dívka se k protestu uchýlila poté, co ji na univerzitě napadli příslušníci bezpečnostních sil. Informují o tom Sky News a The Guardian.
Na internetu se před dvěma dny začaly šířit záběry studentky, jež se prochází po ulici před prestižní teheránskou Azadovou univerzitou vědy a výzkumu jen ve spodním prádle. Protestovala tak proti přísným íránským zákonům o nošení hidžábu.
Na dalším videu je vidět, jak bezpečnostní složky studentku násilím vlečou k autu. Podle místních médií policie dívku při zatýkání zbila. Na pneumatikách vozu byly vidět krvavé stopy. Silné krvácení způsobila rána do hlavy dveřmi nebo sloupem.
Woman 'violently arrested' after stripping to protest strict Islamic dress code – reports
— Sky News (@SkyNews) November 4, 2024
Read more🔗https://t.co/y42kujlz71
Vedení univerzity a média podle televize Sky News tvrdí, že studentka trpěla duševními problémy a že byla převezena do lékařského střediska pro duševně choré. Orgánům činným v trestním řízení ji předala ostraha kampusu.
Zpravodaj studentské skupiny Amir Kabir Newsletter nicméně upozornil, že dívku v prostorách univerzity napadly bezpečnostní síly a roztrhly ji šátek i šaty. Tento incident ji měl motivovat k protestu proti nařízení o hidžábu.
Jako v roce 2022
Amnesty International vyzývá Írán k nezávislému a nestrannému vyšetřování obtěžování studentky na univerzitě a k jejímu okamžitému propuštění, napsal The Guardian. Lidskoprávní organizace varovala i před mučením zadržené.
„Íránské úřady musí okamžitě a bezpodmínečně propustit studentku, která byla 2. listopadu zatčena. Úřady ji až do jejího propuštění musí chránit před mučením a jiným špatným zacházením a zajistit jí přístup k rodině a právníkovi,“ píše Amnesty International.
„Budu tento incident bedlivě sledovat, včetně reakce úřadů,“ napsala na sociální síti X (dříve Twitter) zvláštní zpravodajka OSN pro Írán Mai Sato. Odpor žen vůči zákonům o hidžábu vzrostl v roce 2022 po smrti Mashy Amini.
Dvaadvacetiletá žena zemřela ve vazbě po zatčení mravnostní policií za to, že neměla správně oblečený hidžáb. Její smrt vyvolala v zemi nevídané protesty, které však tvrdě potlačovaly bezpečnostní síly. Několik demonstrantů bylo veřejně popraveno.