Sedm francouzských rodin společně dle France 24 podalo žalobu na čínskou sociální síť TikTok za nedostatečnou kontrolu škodlivého obsahu, který podle nich zavinil sebevraždu dvou dětí. Tento případ opět otevírá téma bezpečnosti sociálních sítí pro děti a dospívající. Informuje o tom i CNN.
Ve Francii se dohodlo sedm rodin na společné žalobě vůči čínskému gigantovi sociálních sítí TikTok. Obviňují platformu z toho, že jejich děti vystavila škodlivému obsahu, což ve dvou případech skončilo sebevraždou.
Žaloba tvrdí, že algoritmus TikToku vystavil teenagery obsahu, jenž propagoval sebevraždu, sebepoškozování a poruchy příjmu potravy, uvedla podle France 24 právnička Laure Boutron-Marmion zastupující rodiny.
Parents of French teenagers who took own lives sue TikTok over harmful content
— FRANCE 24 English (@France24_en) November 4, 2024
➡️ https://t.co/qXKs8N2ICJ pic.twitter.com/JGKBnD4BvK
Rodiny podnikly právní kroky společně u soudního dvoru ve městě Créteil. Jde o první takový případ v Evropě, dodala Boutron-Marmion. „Rodiče chtějí, aby byla u soudu uznána právní odpovědnost TikToku,“ řekla právnička.
„Jedná se o komerční společnost nabízející produkt spotřebitelům, kteří jsou navíc nezletilí. Musí se proto za nedostatky svých produktů zodpovídat,“ dodala Boutron-Marmion. TikTok na žádosti o komentář nereagoval a k hromadné žalobě se nevyjádřil.
Kolektivní problém sociálních sítí
TikTok stejně jako sociální sítě Facebook a Instagram dlouhodobě čelí pochybám ohledně bezpečnosti pro dospívající. Společnost Meta se ve Spojených státech potýká se stovkami soudních sporů ve věci škodlivosti sociálních sítí pro děti.
Čínská sociální platforma již dříve uvedla, že bere otázky kolem duševního zdraví u dětí vážně. její generální ředitel Shou Zi Chew letos podle televize CNN americkým zákonodárcům sdělil, že platforma investovala do opatření na ochranu duševního zdraví mladých lidí.
Platforma rovněž soudně bojuje v USA proti nucenému prodeji. Její mateřská společnost ByteDance dostala devítiměsíční lhůtu na prodej TikToku a v případě jejího překročení ji čeká plošný zákaz po celých Spojených státech.
TikTok je v USA dlouhodobě považován za nebezpečný. Americká vláda se obává jeho napojení na Peking. Tento strach se pak přelil i na evropský kontinent. Jenom v Americe však nad TikTokem visí hrozba celostátního zákazu.