Společnost Intel, kdysi jeden z největších hráčů na poli polovodičů, prochází těžkým obdobím a čelí miliardovým ztrátám. Spojené státy, které Intel považují za strategicky důležitou společnost, zvažují různé kroky k jeho podpoře – včetně možné fúze s konkurenčními společnostmi AMD nebo Marvell.
Americká vláda v současné době řeší, jak pomoci technologickému gigantu Intel, který se v posledních letech potýká se značnými finančními problémy. Tváří v tvář rostoucí konkurenci čínských výrobců čipů a rekordní ztrátě 16 miliard dolarů za poslední čtvrtletí americké ministerstvo obchodu a další vládní orgány zvažují, jak zabránit krachu tohoto strategicky významného výrobce. Jednou z možností, jak uvádí server Semafor, je využít dotace ze zákona CHIPS Act a poskytnout Intelu finanční injekci.
The U.S. government is considering merger of #Intel's chip design business with AMD.https://t.co/W255O0dRxW pic.twitter.com/cG7gOf6rSK
— Asia Tech (@asiatechwire) November 5, 2024
Zákon CHIPS, přijatý na podporu domácích výrobců čipů, má snížit závislost USA na čínských dodavatelích. Očekává se, že Intel z tohoto programu získá více než 20 miliard dolarů ve formě dotací a nízkoúročených půjček. Přestože však byla tato podpora schválena, společnost na ni stále čeká – vláda její uvolnění zatím odkládá kvůli obavám o finanční stabilitu společnosti Intel a její schopnost předložit životaschopný plán obnovy. Úředníci se obávají, že by se situace mohla podobat situaci z roku 2008, kdy stát musel masivně zachraňovat společnosti přímou kapitálovou pomocí.
Dalším řešením, které vláda údajně zvažuje, je podpora případné fúze Intelu s jinou velkou technologickou společností. Mezi možnými kandidáty je společnost AMD, která nedávno spolupracovala s Intelem na radě x86, aby ochránila architekturu x86 před konkurencí čipů ARM. Možným partnerem by mohl být také Marvell, další americký výrobce polovodičů. Ačkoli americká vláda nikdy neprosazovala povinné spojení společností, někteří odborníci spekulují, že by se k němu mohla pokusit přimět soukromý sektor nepřímou podporou.
Intel je v současné době pod silným tlakem nejen kvůli finančním ztrátám, ale také kvůli rostoucí konkurenci zahraničních firem, zejména z Číny. Většina čipů dnes pochází z továren mimo USA, což dává čínským a dalším zahraničním výrobcům velkou výhodu. Na rozdíl od konkurenčních amerických firem, jako jsou Nvidia a Qualcomm, které zadávají výrobu externím dodavatelům, Intel vlastní a provozuje vlastní továrny. Právě tohoto jedinečného postavení chce americká vláda využít k posílení domácí výroby čipů, aby zajistila stabilitu a nezávislost na zahraničních dodavatelích.
Navzdory těmto problémům má Intel i nadále některé pozitivní vyhlídky. Společnost nedávno získala obrovskou zakázku od amerického ministerstva obrany a také od společnosti Amazon Web Services, což by jí mělo pomoci stabilizovat se alespoň v krátkodobém horizontu. Kromě toho společnost Intel plánuje v roce 2025 uvést na trh novou generaci čipů 18A, což by mohlo přinést nové tržní příležitosti, píše server Tom’s guide.
Americké ministerstvo obchodu vyjádřilo podporu strategii společnosti Intel a její vizi oživení výroby čipů v USA. Mluvčí ministerstva uvedl, že vláda má důvěru v dlouhodobý plán společnosti Intel na zajištění konkurenceschopnosti v globálním prostředí polovodičů a že je připravena zvážit další kroky na podporu tohoto klíčového hráče na trhu.