Úřad práce plánuje uzavřít přes 80 poboček po celé republice. Důvodem je centralizace služeb, která má zajistit lepší dostupnost a bezpečnost úředníků. Propouštění však vedení úřadu vylučuje, zaměstnanci se mají přesunout na větší pracoviště.
Úřad práce České republiky postupně uzavře 83 svých menších poboček, což představuje více než pětinu jejich celkového počtu. Změna se týká zejména menších pracovišť v malých obcích, kde pracuje jen několik úředníků. Vedení úřadu ale ujišťuje, že k propouštění nedojde, protože zaměstnanci přejdou na větší pobočky.
Úřad práce se chystá postupně zrušit 83 svých poboček v zemi, tedy více než pětinu. Týkat se to má hlavně malých pracovišť. Pracují v nich čtyři stovky zaměstnanců. Propouštění se ale nechystá, pracovníci by se měli přesunout do větších poboček. Uvedl to mluvčí generálního… pic.twitter.com/mmR4MvjDWo
— ČT24 (@CT24zive) November 4, 2024
Rušení poboček je součástí dlouhodobého plánu na optimalizaci sítě, kterou úřad práce připravuje již od loňského roku. Podle generálního ředitele Daniela Krištofa je cílem této reorganizace „zkvalitnit a posílit“ služby tam, kde jsou nejvíce potřebné. Klíčovým aspektem je také zvýšení bezpečnosti pracovníků, jelikož každý rok přibývá incidentů a výhrůžek vůči úředníkům, zejména na malých pracovištích, uvádí iDNES.cz.
Podle analýzy, kterou si úřad práce nechal zpracovat, nebude mít rušení poboček zásadní dopad na dostupnost služeb. Většina obyvatel Česka by se po uzavření těchto pracovišť měla k nejbližší pobočce dostat veřejnou dopravou do 45 minut nebo autem do 25 minut. Vybraná data zahrnovala informace o pohybu lidí, spádových oblastech a počtech obyvatel v tzv. vyloučených lokalitách. Podle Aktuálně.cz se rušení poboček nejvíce dotkne Ústeckého kraje, kde bude uzavřeno sedm poboček.
Některé agendy úřadu práce převezmou pošty, což již začalo probíhat v pilotním projektu. Od července mohou lidé na vybraných pobočkách České pošty podávat žádosti o příspěvek na bydlení, rodičovskou a dětské přídavky. Vedení úřadu práce očekává výsledky tohoto pilotního programu do konce listopadu.
Rušení poboček vyvolalo vlnu kritiky od některých starostů a místních politiků, kteří upozorňují na problémy s dostupností služeb pro sociálně slabší obyvatele. Starostka Nejdku Ludmila Vocelková (ANO) například uvedla, že pro některé občany bude cesta na úřad práce v Karlových Varech finančně náročná. Podobně se vyjádřil i senátor a starosta Chrastavy Michael Canov, podle kterého se nemyslí na obyčejné lidi.
Rušení pracovních úřadů je součástí širší strategie digitalizace a centralizace veřejné správy, kterou podporuje ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten již dříve uvedl, že zhruba polovina sociálních dávek by se měla do dvou let vyřizovat elektronicky, čímž by se měly služby stát efektivnějšími a dostupnějšími pro všechny občany.