Série bombových hrozeb v několika státech v den voleb americékho prezidenta narušila hladký průběh hlasování a vynutila si evakuaci některých volebních místností. Přestože se všechny hrozby ukázaly jako falešné, vyvolaly obavy a prodloužily otevírací dobu několika volebních místností
Během volebního úterý došlo k několika bombovým hrozbám v Arizoně, Georgii a Pensylvánii. V Georgii si výhrůžky vynutily evakuaci volebních místností ve třech okresech v metropoli Atlantě, kde je velká koncentrace voličů demokratů. Podobně v Pensylvánii byly evakuovány některé volební místnosti a kanceláře, kde probíhalo sčítání hlasů. Podle deníku New York Times byly podobné incidenty zaznamenány také v Michiganu, Wisconsinu a Ohiu. FBI uvedla, že většina těchto hrozeb přišla prostřednictvím e-mailů z ruských domén, což může naznačovat zahraniční snahu o narušení voleb.
Trump Dismisses The Potential for Violence as Polling Places Are Hit With Bomb Threats
— Rolling Stone (@RollingStone) November 5, 2024
More: https://t.co/W5Gur1dTTt pic.twitter.com/Y5n6dm2fVP
Pensylvánský guvernér Josh Shapiro ujistil voliče, že volby proběhnou bezpečně a bez zásadních komplikací. „Každý legální a oprávněný hlas bude sečten přesně a vůle lidu v Pensylvánii bude respektována,“ řekl podle agentury AP. Úřady však nesdělily, kdo za těmito falešnými hrozbami stál.
Podobná situace nastala v Georgii, kde tamní tajemník státu Brad Raffensperger, republikán, zdůraznil odhodlání volebního systému pokračovat i přes tyto překážky. „To jen ukazuje, jak je náš systém a lidé odolní,“ uvedl. Policie musela na několik hodin uzavřít pět volebních místností v okrese Fulton, které se však po prohlídce rychle znovu otevřely.
V Arizoně zaznamenali volební úředníci několik hrozeb především v okresech Navajo a Cochise. Tato situace vedla k odložení sčítání hlasů. Navzdory nepříjemnostem se žádné vážné bezpečnostní incidenty nestaly. „Nemáme důvod se domnívat, že by byli naši voliči nebo volební místnosti v jakémkoliv nebezpečí,“ řekl arizonský tajemník státu Adrian Fontes.
Kromě bombových hrozeb se objevily i nepodložené spekulace o údajných problémech při sčítání hlasů. Bývalý prezident Donald Trump na své sociální síti vyjádřil pochybnosti ohledně regulérnosti voleb v klíčových městech, jako je Filadelfie a Detroit. Místní představitelé však tyto spekulace okamžitě vyvrátili. Filadelfský prokurátor Larry Krasner uvedl, že Trumpovy výroky nemají žádný „skutečný základ v právu ani ve faktech“.