Německá vládní koalice se ocitla v krizi poté, co kancléř Olaf Scholz propustil klíčového ministra a prohlásil, že na začátku příštího roku vyvolá hlasování o důvěře své vládě. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Scholz prohlásil, že nemá důvěru v ministra financí Christiana Lindnera. Ten vede konkurenční stranu, jež byla součástí koalice spolu se Scholzovými sociálními demokraty a Zelenými.
Tento krok znamená, že Scholzova vláda již nemá v parlamentu většinu, upozorňuje BBC. Hlasování o důvěře by mohlo vést k předčasným volbám v březnu.
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) November 6, 2024
Political chaos in Germany as Scholz fires the Finance Minister Christian Lindner.
Lindner had moments earlier called on Scholz to pave the way for fresh elections.
Lindner heads the smallest party (FDP) in three-party coalition government. Looks like FDP is out 🇩🇪 pic.twitter.com/WQOeeXITiv
Takzvaná „semaforová“ koalice vedená kancléřem vládne Německu od roku 2021. Její rozpad završuje měsíce sporů o rozpočtovou politiku a hospodářské směřování Německa. Popularita vlády klesá a krajně pravicové a krajně levicové síly rostou.
„Potřebujeme vládu, která je schopna jednat, která má sílu přijímat rozhodnutí nezbytná pro naši zemi,“ řekl Scholz novinářům agentury Reuters.
Politický chaos umocňuje nejistotu po amerických volbách
Scholz svého bývalého ministra financí ostře kritizoval. Řekl, že „zradil mou důvěru“, a obvinil ho, že upřednostňuje zájmy své stranické základny před zájmy země. Dodal, že Německo musí ukázat, že se na něj mohou ostatní země spolehnout, zejména po zvolení Donalda Trumpa.
Krize uvnitř koalice uvrhla největší evropskou ekonomiku do politického chaosu několik hodin poté, co Trumpovo zvolení vyvolalo hlubokou nejistotu ohledně budoucnosti ekonomiky a bezpečnosti kontinentu.
Když v roce 2021 vznikla koalice mezi kancléřčinými středolevicovými sociálními demokraty, ekologickými Zelenými a ekonomicky liberální FDP, každá strana plánovala velké výdaje na své jednotlivé základní zájmové skupiny.
Pak ale Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu a ceny energií prudce vzrostly. Německo bylo náhle konfrontováno s obrovským a kontroverzním nárůstem výdajů na obranu a s náklady na přijetí 1,5 milionu ukrajinských uprchlíků.
Další zadlužování vs. snížení daní
Nyní Německo čelí již druhému roku bez hospodářského růstu. Vyhlídka na Trumpovo prezidentství jen umocňuje naléhavý pocit, že Německo potřebuje silnou vládu a politiku, která by nastartovala ekonomiku.
Pro kancléře Scholze a jeho zelené partnery je odpovědí na krizi uvolnění ústavních pravidel týkajících se veřejného dluhu, aby bylo možné více utrácet. Proti tomu se však ostře staví volnotržní FDP.
Lindner chce místo toho nastartovat ekonomiku snížením daní, které bude zaplaceno snížením sociálních dávek a sociálních rozpočtů a odsunutím ekologických cílů.
Ministr hospodářství Robert Habeck ze Zelených prohlásil, že strana z vlády neodejde a že její ministři zůstanou ve funkcích.
Scholz oznámil, že 15. ledna se bude v německém parlamentu, Spolkovém sněmu, hlasovat o důvěře. Pokud poslanci vládu odmítnou, budou se v zemi během několika týdnů konat nové volby namísto plánovaného termínu v září.
CDU má v současné době v průzkumech velký náskok. Scholzovi sociální demokraté a krajně pravicová Alternativa pro Německo se dělí o druhé místo.