Australská vláda prohlásila, že zavede jako první na světě legislativu, která zakáže dětem mladším šestnácti let přístup k sociálním sítím. Informuje o tom BBC, CNN a další servery.
Premiér Anthony Albanese uvedl, že cílem navrhovaných zákonů, které příští týden předloží parlamentu, je zmírnit „škody“, které sociální média působí australským dětem.
The Australian Government has said it overrides parental consent when it comes to kids under 16 using social media. pic.twitter.com/5IgMoz6BWm
— Nathan Livingstone (MilkBarTV) (@TheMilkBarTV) November 7, 2024
„Děláme to pro maminky a tatínky. Ti mají, stejně jako já, velké obavy o bezpečnost našich dětí na internetu. Chci, aby australské rodiny věděly, že vláda vám kryje záda,“ řekl ministerský předseda. „Sociální média škodí našim dětem. Chceme to ukončit,“ cituje premiéra CNN.
Ačkoli se o mnoha podrobnostech bude ještě jednat, vláda uvedla, že zákaz se nebude vztahovat na mladé lidi, kteří již na sociálních sítích jsou.
Pro děti, které mají souhlas rodičů, nebudou platit žádné výjimky týkající se věkové hranice. Podle vlády bude na platformách sociálních médií, aby prokázaly, že přijímají přiměřená opatření k zamezení přístupu.
Albanese uvedl, že uživatelům nebudou ukládány žádné sankce. Prosazování zákonů bude v kompetenci australského online regulátora, komisaře pro elektronickou bezpečnost.
Právní předpisy by vstoupily v platnost 12 měsíců po jejich přijetí a po jejich zavedení by podléhaly přezkumu.
Odborníci se neshodnou
Většina odborníků se shoduje na tom, že platformy sociálních médií mohou poškozovat duševní zdraví dospívajících, píše BBC. Mnozí se však rozcházejí v názoru na účinnost snahy zakázat je všechny dohromady.
Někteří odborníci tvrdí, že zákazy pouze oddalují kontakt mladých lidí s aplikacemi, jako jsou TikTok, Instagram a Facebook, místo aby je naučily orientovat se ve složitém online prostoru.
Předchozí pokusyo omezení přístupu, včetně pokusů Evropské unie, většinou selhaly nebo se setkaly s odporem technologických firem. A zůstávají otázky, jak by implementace fungovala, vzhledem k tomu, že existují nástroje, které mohou požadavky na ověření věku obejít.
Jedna z největších australských skupin na obranu práv dětí kritizovala navrhovaný zákaz jako „příliš tupý nástroj“. V otevřeném dopise zaslaném vládě v říjnu, který podepsalo více než 100 akademiků a 20 organizací občanské společnosti, vyzvala Australská pracovní skupina pro práva dětí Albanese, aby se místo toho zabýval zavedením „bezpečnostních standardů“ pro platformy sociálních médií.
Skupina rovněž poukázala na radu OSN, že zákony určené k regulaci online prostoru „by měly dětem spíš poskytnout možnost mít z digitálního prostředí prospěch, a zajistit jim bezpečný přístup k němu“.
Lobbing aktivistů
Za tento zákon však lobbovali u australské vlády i občanští aktivisté. Podle nich jsou zákazy potřebné k ochraně dětí před škodlivým obsahem, dezinformacemi, šikanou a dalšími sociálními tlaky.
Petice iniciativy 36Months, která má více než 125 000 podpisů, tvrdí, že děti „ještě nejsou připraveny bezpečně se pohybovat na online sociálních sítích“ nejméně do 16 let. „Nadměrné používání sociálních médií přepracovává mladé mozky v kritickém období psychologického vývoje. Způsobuje epidemii duševních onemocnění,“ tvrdí iniciativa.
Na otázku, zda by mělo být vyvinuto širší úsilí o vzdělávání dětí v oblasti orientace v přínosech a rizicích pobytu na internetu, Albanese odpověděl, že takový přístup by byl nedostatečný. „Předpokládá vyrovnané síly,“ poznamenal.
„Nevím, jak vám, ale mně se ve feedu objevují věci, které nechci vidět. Natož zranitelné čtrnáctileté dítě,“ řekl ve čtvrtek novinářům. „Tyto technologické společnosti jsou neuvěřitelně mocné. Tyto aplikace mají algoritmy, které lidi vedou k určitému chování,“ dodal.