Praha 8. listopadu 2024 (PROTEXT) – Česká centra společně s Nadací Karel Komárek Family Foundation (NKKFF) povyšují podporu českých hudebních talentů na mezinárodní úroveň. Ve dnech 9. – 12. listopadu se dvě klavíristky Vivi Nguyen (9) a Nora Lubbadová (14) a klavírista Adam Znamirovský (14) zúčastní mistrovských lekcí na Královské konzervatoři v Bruselu. Spolu se svými belgickými vrstevníky následně odehrají koncert v prestižním kulturním centru Flagey. Do evropské metropole s nimi zavítají v roli mentorů projektu uznávaní čeští klavíristé Ivo Kahánek a Jarmila Holcová.
Nadějní juniorští muzikanti získají v Bruselu nové zkušenosti na mezinárodní hudební scéně. Vzdělávací pobyt jim nabídne nedocenitelné kontakty a prostor pro vzájemnou inspiraci a výměnu zkušeností, na nichž budou moct stavět během budoucí kariéry. Společně s trojicí mladých umělců z České republiky se projektu účastní tři hudební naděje z Belgie: Iris Keijzer, Mahault Ska a Jannat Huseinzoda.
„Podpora mladých talentů je pro nás v Českých centrech nejen prioritou, ale i srdeční záležitostí. Vnímáme, jak důležité je hned v začátcích v kulturní branži propojovat se se světem a získávat zkušenosti. Zároveň cítíme odpovědnost za budoucí rozvoj české kultury, a ta závisí na příštích generacích. Jsme rádi, že tuto zodpovědnost sdílíme s Nadací Karel Komárek Family Foundation a vážíme si jejich zájmu o českou kulturu,“ říká generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková.
Spoluorganizátorem akce je Nadace Karel Komárek Family Foundation, která mladé české talenty na jejich cestě za úspěchem dlouhodobě podporuje. S Českými centry již rodinná nadace Komárkových uspořádala letos v září koncert mladých hudebníků ve Vídni.
„Zahraniční zkušenosti jsou pro mladé talentované umělce naprosto nedocenitelné. Možnost mladých umělců vystoupit před náročným zahraničním publikem, výměna zkušeností s vrstevníky i renomovanými zahraničními pedagogy jim pomáhá získat tolik potřebné zkušenosti a interpretační jistoty. I díky tomu se může jejich talent rozvíjet a mohou se stát inspirací pro ostatní a důstojně, ať již nyní nebo v budoucnu, reprezentovat Českou republiku na globální scéně,“ řekl ředitel Nadace KKFF Luboš Veselý.
Masterclass na bruselské konzervatoři proběhne také s americkým koncertním pianistou Danielem Blumenthalem a českou klavíristkou a pedagožkou žijící v Bruselu Bohuslavou Jelínkovou Çavuşoğlu. Pobyt vyvrcholí vystoupením mladých talentů v kulturním centrum Flagey v úterý 12. listopadu.
„Koncert představí výsledky této mezinárodní spolupráce a jeho rozmanitý program bude odrážet českou i belgickou hudební tradici,“ uzavřela ředitelka České centra v Bruselu Kristýna Halounová.
O Nadaci KKFF
Nadace Karel Komárek Family Foundation (KKFF) pomáhá rozvíjet české kulturní dědictví a proměňovat veřejný prostor. Angažuje se i v dalších oblastech, v nichž se snaží měnit myšlení lidí a posouvat jejich potenciál. Nadace podporuje mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, projekt Piana do škol a program Proměny měst a Proměny zahrad, směřující již od roku 2006 k obnově veřejného prostoru. Nadace KKFF neklade důraz jen na rozvoj dlouhodobých projektů, ale působí i tam, kde je to aktuálně třeba. Během pandemie covid-19 řešila problémy seniorů, zapojila se do řešení dopadů tornáda na Moravě, sociálních důsledků války na Ukrajině a na podzim 2024 pomohla na Moravě po povodních. KKFF dlouhodobě podporuje Kennedy Centrum ve Washingtonu, jemuž přispěla mimo jiné na uměleckou scénu The REACH. Rodinnou nadaci založili Karel Komárek (zakladatel skupiny KKCG) a jeho žena Štěpánka Komárková.
Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky Česka a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 28 poboček na 4 kontinentech. Kromě Českých center spravují také Český dům v Bělehradě, Bratislavě a Jeruzalémě.
Newsletter Facebook Instagram X YouTube LinkedIn
ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.