Arcibiskup z Canterbury Justin Welby, duchovní vůdce anglikánů na celém světě, v úterý rezignoval. Jako důvod uvedl, že nezajistil řádné vyšetření obvinění ze zneužívání dětí na křesťanských letních táborech před desítkami let. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Zpráva minulého týdne zjistila, že Welby nepodnikl dostatečné kroky k zastavení jednoho z největších sériových zneuživatelů v církvi. Od té doby nejvyšší duchovní anglikánské církve čelil výzvám k rezignaci.
Z přezkumu vyplynulo, že 68letý Justin Welby „mohl a měl“ v roce 2013 nahlásit policii zneužívání chlapců a mladých mužů Johnem Smythem. Nečinnost církve představovala „promarněnou příležitost“ postavit Smytha před soud ještě před jeho smrtí v roce 2018.
Církevní komentátoři a historici tvrdí, že to je poprvé, kdy anglikánský arcibiskup odstoupil kvůli skandálu se zneužíváním.
V zájmu církve, říká Welby
Welby ve svém rezignačním dopise uvedl, že musí převzít „osobní a institucionální odpovědnost“ za nedostatečná opatření proti „ohavnému zneužívání“.
„Věřím, že odstoupení je v nejlepším zájmu anglikánské církve.“
„Doufám, že toto rozhodnutí jasně ukazuje, jak vážně anglikánská církev chápe potřebu změny a náš hluboký závazek vytvořit bezpečnější církev,“ cituje Welbyho BBC.
„Posledních několik dní obnovilo můj dlouho pociťovaný a hluboký pocit hanby za historická selhání anglikánské církve v oblasti ochrany,“ uvedl Welby. „Když odstupuji, činím tak se zármutkem vůči všem obětem a těm, kteří zneužívání zažili.“
Statement from the Archbishop of Canterbury.https://t.co/aNnuLBMapo pic.twitter.com/pIIR1911QU
— Archbishop of Canterbury (@JustinWelby) November 12, 2024
Nástupce bude stát před nelehkými úkoly
Welby během svého funkční období zažil deset let velkých otřesů. Byl nucen řešit rozpory v otázce práv homosexuálů a žen duchovních mezi liberálními církvemi, především v Severní Americe a Británii, a jejich konzervativními protějšky, zejména v Africe.
Anglikánské církve v afrických zemích, jako je Uganda a Nigérie, pravděpodobně jeho rezignaci uvítají. Jak připomněla agentura Reuters, už v loňském roce prohlásily, že „k němu již nemají důvěru“.
Mezi hlavní úkoly jeho nástupce bude patřit udržet pohromadě stále roztříštěnější celosvětové anglikánské společenství a pokusit se zvrátit pokles návštěvnosti kostelů. Ta se jen v Británii od roku 2019 snížila o pětinu.
Mluvčí britského premiéra Keira Starmera uvedl, že respektuje arcibiskupovo rozhodnutí rezignovat. Arcibiskup z Yorku Stephen Cottrell, druhý nejvýše postavený duchovní církve, označil Welbyho rezignaci za „správnou a čestnou věc“.
Proces hledání náhrady bude pravděpodobně trvat nejméně šest měsíců.