Nový americký prezident Donald Trump může vyvolat nátlak na ruský ropný a plynárenský průmysl. Evropská unie (EU) totiž podle serveru Business Insider může nahradit dovoz ruského zkapalnělého zemního plynu (LGN) tím americkým. Před slibovaným navýšením produkce ropy Trumpa varoval šéf ExxonMobil.
EU zakázala krátce po vypuknutí války na Ukrajině v únoru 2022 dovoz ruské ropy po moři a omezila dodávky zemního plynu. Nahradila ho z velké části LGN ze Spojených států, které se tak staly největším vývozcem LGN do Evropy.
Americký LGN představoval v roce 2023 celkem 46 procent veškerého dovozu do bloku. LGN do EU však stále s osmiprocentním podílem vyváží i Rusko. Některé země, například Belgie, vyzývají EU k přerušení odebírání ruského LGN.
Russia's lucrative oil and oil industry is an easy target for Europe after Trump's election victory https://t.co/lub3UwwcYg
— Business Insider (@BusinessInsider) November 13, 2024
Příležitostí k tomu je Trump coby americký prezident. Podporuje domácí navýšení produkce ropy i zemního plynu, což může podle Business Insider učinit ze Spojených států fosilní velmoc, vést k dohodě mezi EU a Trumpem a vytvořit tlak na ruský fosilní průmysl.
EU uvedla, že navýšení dovozu LGN z USA zvažuje. Vyřešila by tím obchodní deficit mezi blokem a Spojenými státy. Obchodní deficit mezi eurozónou a USA v roce 2022 dosahoval hodnoty 131,3 miliardy dolarů.
Trump narazí na tržní realitu
„Stále dostáváme velké množství LGN z Ruska, tak proč nezvážit nákup více amerického LGN, který je pro nás levnější a pomůže snížit ceny energií,“ řekla v pátek minulý týden novinářům předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.
Slib Trumpa navýšit produkci ropy a plynu, aby snížil ceny těchto komodit a posílil energetickou nezávislost USA, naráží na tržní realitu, varoval šéf firmy ExxonMobil Darren Woods. Svět je zaplaven fosilními palivy a navýšení produkce podle něj povede k nadbytku.
„Nemyslím si, že by dnes byla produkce (fosilních paliv) v USA nějak omezena,“ uvedl Woods. Analytici navíc upozorňují, že americký prezident má velmi malou kontrolu nad trhem s ropou a plynem, a to i nad cenami na benzinových pumpách.
Trump kromě toho připravuje odstoupení od Pařížské dohody. Jeho příklon k těžbě fosilních paliv a přístup ke klimatickým změnám děsí vědce i klimatické aktivisty. Jeho vláda zkomplikuje globální snahy o boj proti změně klimatu.