Více než 5 000 lidí protestovalo ve čtvrtek u litevského parlamentu proti nově vzniklé koalici. Vítězové voleb, sociální demokraté, ji uzavřeli se stranou, jejíž lídr je souzen za antisemitské výroky. Informovala o tom agentura Reuters, server LRT a další.
Sociální demokraté ovládli 86 křesel ve 141členném parlamentu poté, co vytvořili koalici se stranami Úsvit Němenu a Pro Litvu. Poslanci složili přísahu ve čtvrtek.
Ústavní soud v dubnu rozhodl, že zakladatel a šéf strany Úsvit Němenu Remigijus Zemaitaitis porušil přísahu, když loni v příspěvcích na sociálních sítích podněcoval nenávist vůči Židům.
Nulová tolerance antisemitismu
Shromáždění Deset minut ticha se konalo první den nového zasedání Seimasu. Menší protesty se konaly v druhém největším městě Kaunasu a Tauragě na jihozápadě Litvy.
Protest inicioval právník a spisovatel Justinas Žilinskas a několik dalších aktivistů.
„Scházíme se, abychom ukázali, že existují lidé, kteří věří, že v politice musí existovat červené linie a kritéria slušnosti. Jedním z nich je nulová tolerance antisemitismu,“ uvedli organizátoři v prohlášení.
„Myslím, že je to důležité pro každého, kdo přemýšlí o budoucnosti Litvy a její geopolitické situaci,“ řekl agentuře Reuters Žilinskas.
Demonstrators gathered in Vilnius to protest the move by Lithuania's Social Democrats to forge a coalition with a party whose leader is accused of making antisemitic remarks https://t.co/VvRYNLD5da
— Bloomberg (@business) November 14, 2024
Protest proti výsledku voleb?
Zemaitaitis, který v září stanul před soudem, byl obviněn z „pokusu o vyvolání nepřátelství a provokace nesnášenlivosti vůči Židům“ a ze zlehčování holocaustu v Litvě.
Na svou obranu uvedl, že jeho příspěvky nebyly antisemitské. Odmítl, že by se dopustil protiprávního jednání.
V květnových prezidentských volbách skončil na čtvrtém místě a jeho strana je s 20 křesly třetím největším uskupením v parlamentu. Místopředseda sociální demokracie a kandidát na premiéra Gintautas Paluckas řekl, že podle něj protestující zpochybňují výsledek voleb, nikoliv koalici.
„Lidé se vyjádřili… Prosím, dovolte nám sestavit vládu a svými činy ukázat, že nespokojenost je pravděpodobně neopodstatněná,“ řekl Paluckas novinářům v parlamentu po protestu.