Velká Británie by se měla přiklonit k volnému obchodu a zlepšit své vztahy s Evropskou unií (EU). Taková slova podle agentury Reuters během svého projevu v Londýně přednesl guvernér Bank of England (BoE) Andrew Bailey. O tom, že britská vláda skutečně chce zlepšit vztahy s EU, napsal server BBC News.
Americké prezidentské volby vyhrál Donald Trump a jeho slibovaná cla mohou tvrdě dopadnout na britskou ekonomiku. Když Velká Británie vystoupila z EU, jejím významným obchodním partnerem se staly USA.
Z ostrovů do Ameriky směřovalo v roce 2023 přes 22 procent vývozu zboží a služeb. Pokud by Trump skutečně uvalil na veškerý dovoz cla ve výši 10 až 20 procent, státní kasa Británie by ročně přišla o 22 miliard liber, ukázala analýza University of Sussex.
UK must keep trade open and EU close in fragmenting world, Bank of England's Bailey says https://t.co/BynvNCLLlh pic.twitter.com/50cSPs8fwx
— Reuters (@Reuters) November 14, 2024
Bailey podle Reuters varoval, že Londýn musí zvážit příklon k volnému obchodu a obnovit vztahy s EU. Globální trh se totiž podle něj rozpadá. Označil to za důležité pro posílení slabých investic v zemi a obnovení růstu produktivity.
Brexit podpořený voliči v roce 2016 a platný od roku 2020 přispěl k oslabení britského obchodu a zatížil ekonomiku ostrovního státu, uvedl šéf BoE s tím, že se nepodepsal ani tak na cenách služeb jako na cenách spotřebního zboží.
„Jako veřejný činitel nezaujímám žádné stanovisko k brexitu jako takovému. Musím ale poukázat na důsledky,“ uvedl Bailey. „Musíme být ostražití a vítat příležitost k obnově vztahů (s EU) a zároveň respektovat rozhodnutí britského lidu,“ dodal.
Od brexitu vláda neustoupí
Vládnoucí labouristická vláda podle BBC vyloučila opětovné připojení k jednotnému trhu EU nebo celní unii, premiér Keir Starmer však prohlásil, že chce zlepšit obchodní a diplomatické vztahy s blokem. A není ve vládě sám, kdo je pro změnu.
Britská ministryně financí Rachel Reeves uvedla, že Británie potřebuje resetovat vztahy s EU. Dodala, že se těší na úzkou spolupráci s Trumpem a na posílení obchodních vazeb. Server Politico doplnil, že pro EU je vývoj v USA příležitostí sblížit se s Brity.
„Naším největším obchodním partnerem je EU. Nezrušíme brexit ani nevstoupíme na jednotný trh či do celní unie. Musíme ale obnovit naše vztahy,“ řekla Reeves. Jednání o nabourání brexitu nebo připojení k EU tak nelze od britské vlády očekávat.
Trump slíbil, že uvalí cla na veškerý dovoz – tedy i na dovoz z EU a Británie. Experti a zdroje obeznámené se situací se však shodují, že jeho poradci na něj budou tlačit, aby cla nezaváděl. Obchodní válka s EU by totiž poškodila i americkou ekonomiku.
Kromě toho není jasné, na jaké zboží by přesně Trumpova administrativa cla uvalila. Hovoří se o automobilech, hlavně pak elektromobilech. Nový americký prezident je navíc známý tím, že své sliby z předvolebních kampaní v mnoha případech nedodrží.