Zářijové povodně na Jesenicku a dalších částech Olomouckého a Moravskoslezského kraje způsobily škody odhadované na 60 miliard korun. Zasažené oblasti se stále zotavují, odstraňování škod však potrvá ještě měsíce. Vláda uvolnila desítky miliard na pomoc postiženým lidem, firmám i obcím.
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) škody dosud přesáhly 60 miliard korun, přičemž tato částka zřejmě není konečná. „K dnešnímu dni činí škody zhruba šedesát miliard korun. Očekávám, že by ještě mohly vzrůst, jelikož (v zaplavených oblastech) trvá stav nebezpečí a škody se budou ještě upřesňovat,“ řekl ministr během návštěvy Jeseníku. Server Novinky.cz připomíná, že právě Jesenicko patří mezi nejvíce postižené oblasti, kde záplavy poničily infrastrukturu, včetně silnic a mostů.
Zářijové záplavy podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) způsobily škody asi 60 miliard korun. Suma se ale zřejmě ještě zvýší. Stanjura to dnes řekl v Jeseníku po jednání se zástupci zaměstnavatelů, poskytovatelů sociálních služeb a obcí postižených povodněmi. pic.twitter.com/DCvPbQ3SWX
— Události Ostrava (@UdalostiOstrava) November 18, 2024
Stát vyčlenil na pomoc v letošním rozpočtu 30 miliard korun, dalších 10 miliard je připraveno na příští rok. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že Česká republika může získat 2–3 miliardy korun z Evropské unie. „Další peníze by domácnosti a firmy mohly čerpat z operačních programů, kde jsou k dispozici desítky miliard korun,“ citoval ministra web ČT24.
Kromě přímé finanční pomoci ve výši 40 tisíc korun na domácnost stát poskytuje také podporu firmám. Podniky ze zaplavených oblastí mohou žádat o úhradu mezd nebo zvýhodněné úvěry. Podle ministra Jurečky již domácnosti obdržely více než 505 milionů korun a podpora pokračuje. Stát také plánuje investice do nových protipovodňových opatření a nabízí vykoupení pozemků v aktivních záplavových zónách.
Podle starostky Jeseníku Zdeňky Blišťanové (TOP 09) je nutné důkladně projednat plánované úpravy toků s místními samosprávami. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) doplnil, že do jara příštího roku vznikne studie, která navrhne konkrétní vodohospodářská opatření.
Záplavy zasáhly rozsáhlé území podél řeky Bělé a jejich přítoků, například Vidnávky a Staříče. Materiální škody byly obrovské. Jak připomněl server ČT24, odstraňování škod po podobných katastrofách, například v roce 1997, trvalo několik let.