Íránka, která se na teheránské univerzitě svlékla do spodního prádla při protestu proti hidžábu, nebude podle íránských úřadů obviněna. Byla prohlášena za duševně chorou a propuštěna. Informoval o tom server BBC či Iran Wire.
Začátkem listopadu se na sociálních sítích šířilo video zachycující okamžik, kdy se Ahoo Daryaei na univerzitní půdě svlékla do spodního prádla. Poté byla násilně zadržena.
Mluvčí íránské justice nyní uvedl, že žena byla ošetřena v nemocnici a vrátila se ke své rodině. „Vzhledem k tomu, že byla poslána do nemocnice a bylo zjištěno, že je nemocná, byla předána své rodině… a nebyl proti ní zahájen žádný soudní případ,“ sdělil v úterý mluvčí Asghar Jahangir.
Ahoo Daryaei, a student who stripped to her underwear after being harassed by security forces for her hijab, has been discharged from the hospital and returned to her family, says #Iran's judiciary.#womanlifefreedom #AhooDaryaei https://t.co/zE9vUw3zTe #factchecking
— IranWire (@IranWireEnglish) November 19, 2024
Jako první zveřejnila videozáznam ze zatčení organizace studentského hnutí. Podle ní se Daryaei pohádala s bezpečnostními agenty kvůli tomu, že neměla na hlavě šátek. Během potyčky se následně vysvlékla do prádla.
Íránské úřady tehdy uvedly, že Daryaei je „nemocná“ a byla proto převezena na psychiatrické oddělení.
Daryaei je studentkou vědecké a výzkumné pobočky Islámské univerzity Azad v Teheránu, napsal server Iran Wire. Amir Mahjoub, manažer univerzity pro styk s veřejností, prohlásil, že policejní lékařské týmy zjistily, že je „v silném psychickém stresu“, a konstatoval, že má „psychické problémy“.
Snaha režimu zdiskreditovat ženy diagnózou
Není to poprvé, co íránské úřady označily ženu protestující proti zákonu o povinném nošení hidžábu za duševně nemocnou. Po jejím zatčení íránští aktivisté na sociálních sítích odsoudili tento „vzorec diagnostikování aktivistů za práva žen“.
Azam Jangravi, která v roce 2018 uprchla z Íránu do Kanady, podle BBC tvrdí, že její rodina byla íránským režimem také nucena prohlásit ji za duševně chorou.
„Moje rodina to neudělala. Ale mnoho rodin to pod tlakem dělá, protože si myslí, že je to nejlepší způsob, jak ochránit své blízké. Takto se Islámská republika snaží zdiskreditovat ženy tím, že zpochybňuje jejich duševní zdraví,“ vysvětluje. Jangravi uprchla poté, co byla odsouzena ke třem letům vězení za to, že si během protestu sundala šátek.
Před dvěma lety zemřela ve vazbě Kurdka Mahsa Amini, která byla zadržena za to, že hidžáb nenosila „správně“. Během několikaměsíčních celonárodních protestů, které vypukly po její smrti, bylo dle BBC zabito více než 500 lidí.