Astronomové objevili jednu z nejmladších planet ve vesmíru. Tento objev nejen potvrzuje, že planety mohou vznikat mnohem dříve, než se dosud předpokládalo, ale také naznačuje, že formování planet může být složitější, než jsme si mysleli. Planeta IRAS 04125+2902 b, která je od Země vzdálená více než 500 světelných let, přináší vzácný pohled na rané fáze planetárního vývoje.
IRAS 04125+2902 b je stará pouhé 3 miliony let, což je v kosmickém měřítku jen zlomek času. Pro srovnání, Země existuje přibližně 4,5 miliardy let. Planetu objevila NASA prostřednictvím své sondy TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), která ji identifikovala díky neobvyklému zkroucení v disku prachu a plynu kolem mateřské hvězdy. Jak uvádí Mashable, jedná se o nejmladší planetu objevenou metodou tranzitu, kdy se sledují poklesy jasu hvězdy způsobené planetou pohybující se před ní.
NASA spotted a very young planet. It could become a super-Earth. https://t.co/oAgUFtCSBY pic.twitter.com/EVcjcmXhAO
— Mashable (@mashable) November 23, 2024
Neobvyklé vlastnosti
Planeta, která obíhá blízko své hvězdy, má poloměr srovnatelný s Jupiterem, ale pouze třetinu jeho hmotnosti. Podle Interesting Engineering je její nízká hustota důkazem, že se stále formuje a neprošla ještě fázemi smršťování a ochlazování typickými pro starší plynné obry. Planeta dokončí oběh kolem hvězdy za necelých devět dní, což znamená, že se nachází velmi blízko svého slunce.
Nové otázky o vzniku planet
Objev IRAS 04125+2902 b zpochybňuje dosavadní představy o tom, kdy mohou planety vznikat. Vědci dříve předpokládali, že tvorba planet zabere desítky milionů let. Tento objev však dokazuje, že k tomu může dojít mnohem rychleji. Hvězda, kolem které planeta obíhá, je obklopena protoplanetárním diskem plynu a prachu, který je klíčový pro formování planet. Jak uvádí Interesting Engineering, tento disk je však nakloněný pod úhlem 30 stupňů, což astronomům umožnilo planetu pozorovat.
Zkroucení disku mohlo způsobit několik faktorů. Podle Mashable může za tuto neobvyklou konfiguraci stát vliv blízké hvězdy, což je častý jev v binárních hvězdných systémech. Další teorií je, že jiný objekt ve vesmíru mohl planetu vychýlit ze standardní dráhy. Přesto žádný z těchto faktorů nebyl zatím potvrzen.
Potenciál pro další výzkum
Vědci spekulují, že IRAS 04125+2902 b by se mohla v budoucnu vyvinout buď v „super-Zemi“, nebo mini-Neptun, což jsou nejběžnější typy planet v naší galaxii. Super-Země jsou větší než Země, ale mohou být skalnaté nebo plynné. Pokud by tato planeta obíhala v obyvatelné zóně, mohla by potenciálně mít podmínky pro vznik vody, což je klíčový prvek pro život.
Objev IRAS 04125+2902 b je významným krokem v pochopení vzniku planet a procesů, které se odehrávají v mladých hvězdných systémech. Jak uzavírá Mashable, „takto deformované disky nabízejí vzácný pohled na dynamiku vzniku planet, která by jinak byla skryta hustým plynem a prachem.“ Budoucí pozorování, například pomocí teleskopu Jamese Webba, mohou přinést další revoluční poznatky o těchto fascinujících fázích planetárního vývoje.