Prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko má zásoby nových výkonných raket připravených k použití. Hrozil tak jen den poté, co jeho země odpálila balistickou raketu na ukrajinské město Dnipro. O jeho slovech informuje BBC, Sky News a další servery.
V neplánovaném televizním projevu ruský vůdce uvedl, že raketu Orešnik nelze zachytit. Slíbil, že provede další testy, a to i v „bojových podmínkách“.
Russia will continue testing and start mass producing the new "Oreshnik" missile, an intermediate-range ballistic missile that was used to target Dnipro, Ukraine, this week, Russian Pres. Vladimir Putin said. https://t.co/tcblAC6hXc
— ABC News (@ABC) November 22, 2024
Rusko vypálením rakety Orešnik završilo eskalaci války, k níž v tomto týdnu došlo. Během ní Ukrajina také poprvé vypálila americké a britské rakety na Rusko.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval světové lídry k reakci, aby Putin „pocítil skutečné důsledky svého jednání“. Dodal, že jeho země žádá západní partnery o aktualizované systémy protivzdušné obrany.
Podle BBC Kyjev usiluje o získání amerického systému THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) nebo o modernizaci svých protiraketových systémů Patriot.
Střela jako varování
V pátečním projevu Putin uvedl, že hypersonické střely Orešnik létají desetinásobnou rychlostí zvuku, a nařídil jejich výrobu. Již dříve prohlásil, že vypálení této střely je odpovědí na ukrajinské použití raket Storm Shadow a ATACMS.
„Nikdo na světě nemá takové zbraně. Dříve nebo později je získají i další velmoci. Jsme si vědomi, že se na nich pracuje,“ cituje Putina Sky News.
Čtvrteční úder na Dněpr byl očitými svědky popsán jako neobvyklý a vyvolal výbuchy, které trvaly tři hodiny. Součástí útoku byl i úder raketou tak silnou, že se podle ukrajinských představitelů podobala mezikontinentální balistické raketě (ICBM).
Justin Crump, generální ředitel a zakladatel společnosti Sibylline, která se zabývá poradenstvím v oblasti rizik, řekl BBC, že Moskva pravděpodobně použila úder jako varování. Poznamenal, že raketa – která je rychlejší a modernější než ostatní v jejím arzenálu – má schopnost vážně ohrozit ukrajinskou protivzdušnou obranu.
Eskalace, k níž došlo tento týden, vyvolala také několik varování dalších světových představitelů ohledně směřování války mezi Ruskem a Ukrajinou.
Rozhodující fáze války
Polský premiér Donald Tusk uvedl, že válka vstupuje do rozhodující fáze s reálným rizikem globálního konfliktu.
Maďarský premiér Viktor Orbán mezitím prohlásil, že Západ by měl brát varování Vladimira Putina vážně. „Rusko zakládá svou politiku především na vojenské síle,“ řekl.
A severokorejský vůdce Kim Čong-un varoval, že „nikdy předtím“ nebyla hrozba jaderné války větší. Zároveň obvinil USA z „agresivní a nepřátelské“ politiky vůči Pchjongjangu.
Severní Korea vyslala tisíce vojáků, aby bojovali na straně Ruska, a ukrajinské síly hlásily střety s nimi v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské jednotky okupují část území.
Americký prezident Joe Biden uvedl, že dal Ukrajině povolení použít rakety delšího doletu ATACMS proti cílům uvnitř Ruska jako odpověď na použití severokorejských jednotek Moskvou.
Obě země, Ukrajina i Rusko, se nyní snaží zajistit si výhodu na bojišti předtím, než se Donald Trump v lednu stane prezidentem USA. Trump už ve své kampani slíbil, že válku ukončí během několika hodin, ale neposkytl podrobnosti o tom, jakým způsobem. Většina expertů má jasno v tom, že šlo o slib zcela nereálný.