menu

5.2 C
Czech
Sobota 30. listopadu 2024

Trump chce uvalit cla na Čínu, Mexiko a Kanadu kvůli drogám a migraci

Nově zvolený americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social napsal, že uvalí dodatečné desetiprocentní clo na dovoz z Číny a clo ve výši 25 procent na zboží dovážené z Mexika a Kanady. Nové tarify mají být reakcí na příliv drog a migrantů do USA.

Vůdce KLDR slíbil ruskému ministrovi obrany stálou pomoc ve válce na Ukrajině

Severokorejský vůdce Kim Čong-un slíbil ruskému ministrovi obrany Andreji Belousovovi neustálou pomoc své země při invazi na Ukrajinu. S odvoláním na severokorejská státní média o tom dnes informuje agentura AP. Belousov do Severní Koreje přijel v době, kdy na Západě sílí znepokojení kvůli prohlubující se spolupráci obou režimů. Severní Korea v posledních týdnech vyslala do Ruska tisíce vojáků, aby podpořili ruskou armádu v bojích na Ukrajině.

ANALÝZA: Rakety ATACMS válku na Ukrajině nezvrátí, Rusům ale mohou zatopit

Ukrajina poprvé použila americké rakety ATACMS k útoku na muniční sklad hluboko na ruském území. Stalo se tak poté, co americký prezident Joe Biden povolil ukrajinské armádě používat tento typ střel k útokům v ruském vnitrozemí, což vyvolalo ostrou reakci ze strany Ruska. Biden tak rozvázal obráncům ruce. Rakety sice pravděpodobně průběh války významně neovlivní, ruské armádě však zkomplikují život.

Reklama

Ukrajina poprvé použila podle tamních médií americké rakety ATACMS k úspěšnému útoku na muniční sklad nedaleko města Karačev v Brjanské oblasti na západě Ruska. Došlo k tomu krátce poté, co Biden povolil Kyjevu použití těchto střel na ruském území.

Ukrajina používá rakety ATACMS již delší dobu na likvidaci cílů v Ruskem okupovaných oblastech. Washington se dosud zdráhal udělit v tomto ohledu Kyjevu volnost kvůli obavám z eskalace války po překročení další „červené čáry“.

Moskva již dříve varovala, že použití západních zbraní na ruském území bude považovat za přímé zapojení Severoatlantické aliance (NATO) do konfliktu. Bidenův krok skutečně spustil ostrá prohlášení.

Moskva varovala, že použití raket dlouhého doletu radikálně změní průběh války. Mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharova zopakovala Putinova slova, když řekla, že by to změnilo samotnou podstatu konfliktu a znamenalo by to střet s NATO.

Z politických pater zaznívají hesla o třetí světové válce. Ruský prezident Vladimir Putin v úterý (v den, kdy válka proti Ukrajině trvá tisícím dnem) svým podpisem stvrdil novou doktrínu jaderného odstrašování.

Rusko může podle jejího znění nasadit jaderné zbraně v případě útoku konvenčními zbraněmi nejaderné země podporované jadernou mocností, což je považováno za jasné varování Spojeným státům a jejich spojencům.

Specifikace raket  

ATACMS je série balistických střel země-země s dostřelem až 300 kilometrů, což je pro Ukrajince zásadní, vyráběná společností Lockheed Martin. Rakety nejprve vzlétnou vysoko do atmosféry a pak obrovskou rychlostí padají přímo k zemi jako šíp.

Tento typ střel je obtížný k sestřelení. Může nést hlavici o váže 225 kilogramů určenou k likvidaci zpevněných objektů a větších konstrukcí. ATACMS jsou tedy vhodné k eliminaci velitelských stanovišť, bunkrů, mostů, muničních skladů a leteckých základen.

Nést ovšem mohou i kazetovou munici – konkrétně tři stovky malých bomb, které se na místě určení rozptýlí do okolí. Tento typ munice je vhodný k útokům na pěchotu a lehčí obrněné jednotky nebo zaparkovaná letadla, napsal server BBC News.

Další výhodou ATACMS je možnost odpalování z raketometů HIMARS a M270 – oba systémy dostala Ukrajina už dříve a umí s nimi zacházet. Nevýhoda takových střel Storm Shadow je, že je musí Ukrajinci odpalovat ze vzduchu.

ATACMS mají největší dostřel ze všech těžkých raket v ukrajinském arzenálu. Dostřelem i silou jsou americkým střelám nejblíže právě již zmíněné Storm Shadow. Jsou schopné zasáhnout cíle ve vzdálenosti až 245 kilometrů.

Ukrajina použila ATACMS již loni ke zničení několika vrtulníků a další cenné techniky na ruských letištích. Měla však k dispozici jen variantu s nižším dostřelem. ATACMS byly poprvé použity ve válce v Perském zálivu roku 1991.

Americká armáda je postupně nahrazuje modernějšími raketami Precision Strike Missile s dostřelem až 500 kilometrů. Dodání modernějších raketových systémů Kyjevu přitom není na stole.

Dosud bylo podle serveru Seznam Zprávy vyrobeno celkem 4000 raket ATACMS, včetně horších variant s nižším dostřelem. USA navíc 600 z nich použily a zhruba 1 750 prodaly na vývoz. Ročně vyrobí asi 500 kusů, většina z nich ale putuje do zahraničí. 

Jak ovlivní válku   

Experti se shodují, že rakety ATACMS neovlivní průběh války, spíše však zkomplikují politiku nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který bude na Ukrajině co nejrychleji chtít dosáhnout příměří. Mohou však okupanty alespoň zpomalit.

Ukrajinci teď mají možnost cílit na důležité trasy zásobování nebo vojenské pozice související s připravujícími se útoky. Mohou tak zkomplikovat a zpomalit ruské útoky a dočasně ulevit kritickým úsekům na frontových liniích.

ATACMS mohou ochromit letectvo, ruská armáda si je ovšem této skutečnosti vědoma a přesunula personál a techniku z letišť v dostřelu. To je samozřejmě ale i komplikací – stíhačkám bude trvat déle, než dorazí ke svým cílům.

Rusové navíc museli přesunout některé muniční sklady a zásobování dále od fronty, což poskytlo Ukrajině jistou taktickou výhodu a může to rovněž vést k úlevě na frontě. Obráncům to pak může zvýšit morálku a na okupanty vyvinout psychologický tlak.

„Nemyslím si, že to bude rozhodující,“ řekl západní diplomat působící v Kyjevě, který si nepřál být jmenován. „Nicméně je to symbolické rozhodnutí, které zvyšuje sázky a demonstruje symbolickou podporu Ukrajině. Může to Rusům zvýšit náklady na válku,“ dodal.

Nedostatečné množství

Bývalá náměstkyně ministra obrany USA Evelyn Farkas uvedla, že střely ATACMS by mohly mít drtivý psychologický efekt, pokud by zasáhly Kerčský most, což je klíčová spojovací zásobovací trasa mezi Ruskem a anektovaným Krymem.

Hlavním důvodem, proč ATACMS průběh války nezmění a spíše získají obráncům trochu času, je, že těchto střel nemají Ukrajinci dostatek. Starších verzí dostali zhruba jen 50 kusů a o novějších verzích nejsou čísla známa, napsal magazín Forbes.

Dostupný počet střel nebude vzhledem k jejich omezené výrobě dostačující a dramatickou změnu na bojišti proto nepřinese. Televize CNN doplnila, že dalším důvodem je fakt, že Ukrajina už dokázala zasáhnout cíle hluboko uvnitř ruského území drony.

Těmito levnými a snadno vyrobitelnými zbraněmi dokázala napáchat značné škody na ruské vojenské i energetické infrastruktuře. Ukrajinská hejna dronů způsobila Moskvě určité problémy, významný dopad na průběh války ovšem neměla.

Lze očekávat, že ne úplně příjemné budou i údery střel ATACMS v kombinaci se Storm Shadow. Postup okupantů navíc mohou zpomalit americké protipěchotní miny, jejichž dodávky Ukrajině administrativa Bidena schválila.

Válka se vyostřuje

Biden povolil Ukrajině používat ATACMS k útokům v ruském vnitrozemí po zprávách od jihokorejských a ukrajinských tajných služeb o až 12 tisících severokorejských vojácích rozmístěných v Kurské oblasti a menších skupinách na Ukrajině.

Odborníci se však shodují, že Biden chce pro Ukrajinu získat co nejlepší pozici před usednutím Trumpa do Bílého domu. O to samé se snaží i Putin, který na Ukrajinu poprvé vypálil novou balistickou mezikontinentální střelu.

USA se snaží dát Ukrajině mocnější zbraně, Rusko přiostřuje rétoriku a zintenzivňuje údery na ukrajinskou vojenskou a civilní infrastrukturu. „Všechno je to propojené,“ napsal ve svém hodnocení Mykhaylo Samus, šéf institutu New Geopolitics Research Network.

Rusko podle něj shromažďuje stovky balistických střel Iskander s doletem až 500 kilometrů a hypersonických balistických raket Kinžal s doletem kolem dvou tisíc kilometrů. Chce vyslat Washingtonu před předáním moci zprávu a ukázat svou sílu.

„Tohle všechno je o přípravě na silnou pozici pro rozhovory s Trumpem, abychom pochopili, že Rusko nebude dělat kompromisy,“ napsal Mykhaylo. Bidena zase podle řady odborníků motivuje hrozba, že Trump stopne podporu Ukrajiny, což se ale stát vůbec nemusí.

Snahu zlepšit ukrajinské i ruské postavení před zvolením Trumpa pozoruje i Jade McGlynn z katedry válečných studií na King’s College London. Je ovšem skeptický ohledně toho, že by byla dohoda s Putinem vůbec možná. Jeho cílem podle něj stále zůstává Ukrajinu rozdělit a učinit z ní „ruský satelit“.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Rusku se třetí světová válka nevyplatí, na Západě úspěšně vyvolalo paniku

Válka na Ukrajině téměř po třech letech trvání opakovaně došla do stádia sice nebezpečné eskalace, kterou by nebylo moudré podcenit, ale i do situaci neodpovídající a přehnané paniky z třetí světové války. Většina západních expertů a diplomatů se shoduje, že Rusku se takto rozsáhlý konflikt nevyplatí a nemůže si ho dovolit. Snaží se zastrašit Západ a vyvolat v západních obyvatelích nejistotu. V tomto ohledu Rusko zvítězilo. Vojensky ani ekonomicky však nemá ani na dobytí celé Ukrajiny.

Rusko postupuje v dobývání Ukrajiny nejrychleji od prvních dní invaze

Rusko oznámilo dobytí další ukrajinské vsi, tentokrát obce Kopanky v Charkovské oblasti. Podle agentury Reuters postupuje ruská armáda v dobývání ukrajinského území nejrychlejším tempem od prvních dní své invaze do země v roce 2022 a za poslední týden obsadila téměř 235 kilometrů čtverečních. Pro srovnání: rozloha Brna činí přibližně 230 kilometrů čtverečních.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hrozba Trumpových cel znepokojuje Kanadu i Mexiko

Donald Trump, nově zvolený americký prezident, oznámil svůj záměr uvalit vysoké tarify na Kanadu a Mexiko. Tato opatření, která mohou narušit klíčové obchodní vazby v rámci Severní Ameriky, vyvolala výraznou reakci obou sousedů USA. Deník Guardian přináší analýzu situace.

Vietnam schválil stavbu vysokorychlostní železnice za 67 miliard dolarů

Vietnam plánuje zásadní modernizaci své dopravní infrastruktury. Schválil projekt vysokorychlostní železnice, která propojí hlavní město Hanoj s finančním centrem Ho Či Minovo Město. Ambiciózní projekt má výrazně zkrátit cestovní dobu a podpořit ekonomický rozvoj země.

Policie v Tbilisi zadržela 107 lidí při protestu stoupenců přibližování k EU

Policie v Tbilisi dnes ráno znovu násilím rozehnala demonstranty, kteří se tam celou noc účastnili desetitisícových protestů vyvolaných rozhodnutím vládnoucí strany Gruzínský sen pozastavit do konce roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií. Informuje o tom server Civil Georgia. Gruzínské ministerstvo vnitra uvedlo, že policie v hlavním městě za uplynulou noc zadržela 107 lidí.

Rusko nad Ukrajinu vyslalo deset útočných dronů, uvedla ukrajinská armáda

Ruská armáda v noci na dnešek vyslala nad ukrajinské území deset dronů, což je pouze zlomek ve srovnání s předchozími dny, tvrdí Kyjev. Ukrajinské letectvo informovalo, že protivzdušná obrana osm dronů sestřelila, jeden se ztratil z radarů a jeden vletěl na okupované území. Ministerstvo obrany v Moskvě uvedlo, že ruská protivzdušná obrana zneškodnila 11 ukrajinských bezpilotních letounů.

Islamisté v Sýrii podle nevládní organizace dobyli Sarakíb a postupují v Halabu

Bojovníci islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a jejich spojenci se dnes zmocnili pěti čtvrtí v Halabu a dobyli klíčové město Sarakíb. Podle agentury AFP to tvrdí exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Syrská oficiální média informace o postupu HTS odmítají a syrská armáda tvrdí, že povstalce odráží. Mrtvých za tři dny bojů je podle posledních údajů nejméně 277. Podle agentury Reuters se jedná o největší protivládní ofenzivu v oblasti od roku 2020.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Rusku se třetí světová válka nevyplatí, na Západě úspěšně vyvolalo paniku

Válka na Ukrajině téměř po třech letech trvání opakovaně došla do stádia sice nebezpečné eskalace, kterou by nebylo moudré podcenit, ale i do situaci neodpovídající a přehnané paniky z třetí světové války. Většina západních expertů a diplomatů se shoduje, že Rusku se takto rozsáhlý konflikt nevyplatí a nemůže si ho dovolit. Snaží se zastrašit Západ a vyvolat v západních obyvatelích nejistotu. V tomto ohledu Rusko zvítězilo. Vojensky ani ekonomicky však nemá ani na dobytí celé Ukrajiny.

Rusko postupuje v dobývání Ukrajiny nejrychleji od prvních dní invaze

Rusko oznámilo dobytí další ukrajinské vsi, tentokrát obce Kopanky v Charkovské oblasti. Podle agentury Reuters postupuje ruská armáda v dobývání ukrajinského území nejrychlejším tempem od prvních dní své invaze do země v roce 2022 a za poslední týden obsadila téměř 235 kilometrů čtverečních. Pro srovnání: rozloha Brna činí přibližně 230 kilometrů čtverečních.

ANALÝZA: Současní vojáci KLDR na Ukrajině válku neovlivní, vyslání dalších posil přímo do země už by ale mohlo

Obrovské ztráty ve válce na Ukrajině a potřeba ponechat vojáky na klíčových úsecích fronty přiměly ruského prezidenta Vladimira Putina požádat o vojenskou pomoc svého spojence, Kima Čong-una. Podle různých zdrojů bylo v ruské Kurské oblasti rozmístěno 10 až 12 000 severokorejských vojáků, přičemž již došlo k prvním střetům s Ukrajinci. Síly KLDR válku významně neovlivní, pokud tedy v ještě větších počtech nepřekročí rusko-ukrajinskou hranici.  

ANALÝZA: Trump může být komplikací pro Ukrajinu i Rusko

Ukrajina čelí od května problémům hlavně v Doněcké oblasti. Rusové postupují stále rychleji nehledě na obrovské ztráty. Rusko si přitom pozvalo severokorejské posily a do prezidentského křesla v USA usedne Donald Trump. Ukrajina je nyní nucena čelit této brutální realitě. Co bude dál? Od Trumpa může čekat cokoli. Mohl by zavařit Rusku nebo zastavit pomoc Ukrajině.

ANALÝZA: Trumpova cla by americkou domácnost stála zhruba 1700 USD ročně

Plošná dovozní cla ve výši deseti procent, jak je v případě vítězství v prezidentských volbách plánuje zavést kandidát Republikánské strany Donald Trump, by znamenala zvýšení cen, jež by americkou domácnost stálo až 1700 USD (39.600 Kč) ročně. Zátěž pro domácnosti by odpovídala 1,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vyplývá to z analýzy washingtonského Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku (PIIE).
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hrozba Trumpových cel znepokojuje Kanadu i Mexiko

Donald Trump, nově zvolený americký prezident, oznámil svůj záměr uvalit vysoké tarify na Kanadu a Mexiko. Tato opatření, která mohou narušit klíčové obchodní vazby v rámci Severní Ameriky, vyvolala výraznou reakci obou sousedů USA. Deník Guardian přináší analýzu situace.

Vietnam schválil stavbu vysokorychlostní železnice za 67 miliard dolarů

Vietnam plánuje zásadní modernizaci své dopravní infrastruktury. Schválil projekt vysokorychlostní železnice, která propojí hlavní město Hanoj s finančním centrem Ho Či Minovo Město. Ambiciózní projekt má výrazně zkrátit cestovní dobu a podpořit ekonomický rozvoj země.

Policie v Tbilisi zadržela 107 lidí při protestu stoupenců přibližování k EU

Policie v Tbilisi dnes ráno znovu násilím rozehnala demonstranty, kteří se tam celou noc účastnili desetitisícových protestů vyvolaných rozhodnutím vládnoucí strany Gruzínský sen pozastavit do konce roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií. Informuje o tom server Civil Georgia. Gruzínské ministerstvo vnitra uvedlo, že policie v hlavním městě za uplynulou noc zadržela 107 lidí.

Rusko nad Ukrajinu vyslalo deset útočných dronů, uvedla ukrajinská armáda

Ruská armáda v noci na dnešek vyslala nad ukrajinské území deset dronů, což je pouze zlomek ve srovnání s předchozími dny, tvrdí Kyjev. Ukrajinské letectvo informovalo, že protivzdušná obrana osm dronů sestřelila, jeden se ztratil z radarů a jeden vletěl na okupované území. Ministerstvo obrany v Moskvě uvedlo, že ruská protivzdušná obrana zneškodnila 11 ukrajinských bezpilotních letounů.

Islamisté v Sýrii podle nevládní organizace dobyli Sarakíb a postupují v Halabu

Bojovníci islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a jejich spojenci se dnes zmocnili pěti čtvrtí v Halabu a dobyli klíčové město Sarakíb. Podle agentury AFP to tvrdí exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Syrská oficiální média informace o postupu HTS odmítají a syrská armáda tvrdí, že povstalce odráží. Mrtvých za tři dny bojů je podle posledních údajů nejméně 277. Podle agentury Reuters se jedná o největší protivládní ofenzivu v oblasti od roku 2020.

Vůdce KLDR slíbil ruskému ministrovi obrany stálou pomoc ve válce na Ukrajině

Severokorejský vůdce Kim Čong-un slíbil ruskému ministrovi obrany Andreji Belousovovi neustálou pomoc své země při invazi na Ukrajinu. S odvoláním na severokorejská státní média o tom dnes informuje agentura AP. Belousov do Severní Koreje přijel v době, kdy na Západě sílí znepokojení kvůli prohlubující se spolupráci obou režimů. Severní Korea v posledních týdnech vyslala do Ruska tisíce vojáků, aby podpořili ruskou armádu v bojích na Ukrajině.

Britští zákonodárci hlasovali pro povolení asistovaného umírání

Británie je o krok blíže k legalizaci asistovaného umírání. V pátečním hlasování schválili poslanci Dolní sněmovny návrh zákona, který by umožnil smrtelně nemocným pacientům ukončit svůj život za přísných podmínek. Rozhodnutí přichází po letech veřejných debat a polarizovaných názorů.
Reklama
Reklama