Když Rusko v únoru 2022 zahájilo invazi na Ukrajinu, prezident Vladimir Putin nařídil uvedení jaderných sil do bojové pohotovosti. O tom, jak vypjatá situace tehdy byla, exkluzivně pro televizi BBC promluvil bývalý ruský důstojník jaderných sil známý jen jako Anton, který dezertoval poté, co odmítl splnit rozkaz nadřízených.
Novinář BBC se setkal s Antonem na tajném místě mimo Rusko. Neprozradil kde z důvodu bezpečnosti. Anton mu ukázal své doklady s údaji o jeho jednotce, umístění a hodnosti. Sloužil jako důstojník na jaderné základně v Rusku.
Zařízení popsal jako extrémně kontrolované prostředí. Vojáci jsou pravidelně prověřováni, podrobováni detektorům lži a mají mnohem vyšší plat než normální vojáci. Návštěvy rodin musí schvalovat bezpečnostní služba FSB.
Russian deserter reveals war secrets of guarding nuclear base https://t.co/uL8ANKmhRA
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 26, 2024
Lze je domlouvat jen s tříměsíčním předstihem. Tato bezpečnostní opatření mají zabránit pokusům o špionáž a vynášení tajemství. Anton zajišťoval, aby nikdo z bezpečnostních důvodů nenosil do základny mobilní telefony.
Také byl součástí jednotky rychlé reakce, jež měla za úkol základnu střežit. „Měli jsme neustálá cvičení. Naše reakční doba byla dvě minuty,“ řekl Anton s hrdostí v hlase. Popsal, že pravidelně cvičily i ruské jaderné raketové jednotky.
24. února však nešlo o cvičení. Putin nařídil uvést jaderné síly do stavu „zvláštní pohotovosti“. Antonova jednotka tak byla od prvního dne války uzavřena uvnitř základny. Moskva byla podle něj připravena na jaderné údery ze země, vzduchu i z moře.
Po několika týdnech byla pohotovost zrušena. Jeho výpověď nicméně ukazuje, jak závažná ruská jaderná hrozba byla. Během rozhovoru vyvrátil spekulace některých západních odborníků, že řada ruských jaderných raket pochází ještě ze sovětské éry a nemusí být funkční.
Údržba jaderného arzenálu podle něj probíhá nepřetržitě. Prozradil, že Rusko disponuje zhruba 4 380 operačními jadernými hlavicemi, rozmístěno a připraveno k okamžitému použití jich má asi 1 700. Vojákům je navíc systematicky vymýván mozek.
Jde mu o život
Anton uvedl, že jediným zdrojem informací v jeho základně byla ruská státní televize – tedy propagandistický, proválečný, protiukrajinský a protizápadní obsah. Sám Anton dostal rozkaz přednášet svým vojákům propagandistické materiály.
V nich se psalo, že ukrajinští civilisté jsou „bojovníci“, které je nutné zlikvidovat. Anton rozkaz odmítl jako válečný zločin. Nadřízení ho za trest přeřadili do běžné útočné brigády, která bývá zpravidla nasazována do předních linií bojů.
Anton moc dobře věděl, že jednotky, jako je tato, slouží jako potrava pro děla. Velení je používá jako návnadu k odhalování pozic nepřítele a hledání slabin v obraně, aby mohly zaútočit lépe vycvičené a vybavené síly.
Podepsal prohlášení, že se odmítá účastnit války a uprchl s pomocí dobrovolnické organizace pro dezertéry. Teď se vyhýbá kontaktu se svými bývalými kolegy, aby je nevystavil nebezpečí. Obává se však i o svůj život.
Bezpečnostní složky po něm pátrají a je známo, že dezertéry pronásledují i do zahraničí, kde se nebojí je zlikvidovat. Paradoxní je, že kdyby nebyl přeřazen k útočné brigádě, nikdy by nemohl uprchnout ze země, protože by ho okamžitě zadržela FBS. Anton se domnívá, že když byl přeřazen, zřejmě selhal systém nejvyšších bezpečnostních prověrek.
Putin krátce po americkém povolení používat rakety ATACMS proti cílům na ruském území stvrdil podpisem novou jadernou doktrínu, podle které může Ruská federace zaútočit jadernými zbraněmi po agresi nejaderné země podporované jadernou mocností.
Většina expertů se shoduje, že Rusko si třetí světovou válku, která by byla jaderná, nemůže dovolit. Takový názor zastává podle serveru Sky News i obranný analytik Tim Ripley. Podle něj není takový konflikt v zájmu Moskvy.