Hlavní město Pákistánu, Islámábád, zažívá bouřlivé protesty tisíců příznivců bývalého premiéra Imrana Chána, kteří požadují jeho propuštění z vězení. Demonstranti pronikli přes bezpečnostní bariéry, zatímco úřady zavedly přísná opatření, včetně blokace internetu a uzávěry klíčových silnic. Informovala o tom CNN.
Proč lidé protestují?
Demonstrace vedou příznivci politické strany Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI), kterou založil bývalý premiér Imran Chán. Ten byl sesazen v roce 2022 v důsledku hlasování o nedůvěře a od té doby čelí řadě trestních obvinění, včetně korupce a úniku státních tajemství. Jeho podporovatelé tvrdí, že obvinění jsou politicky motivovaná. Kromě Chánova propuštění požadují protestující zrušení nedávné ústavní změny, která posílila vliv vlády při výběru soudců.
CNA @ChannelNewsAsia reports on the situation in Pakistan regarding the massive mobilization and movement towards the capital in response to Imran Khan's #FinalCall and the state brutality against peaceful protesters who are demanding Imran Khan's immediate release.… pic.twitter.com/OugxqqCFQy
— PTI (@PTIofficial) November 25, 2024
Jak protesty probíhají?
Protesty začaly jako „dlouhý pochod“ z města Péšávar, který vedla Chánova manželka Bushra Bibi a klíčový představitel PTI Ali Amin Gandapur. Demonstranti navzdory policejním blokádám a nasazení slzného plynu pronikli na okraj Islámábádu. Vláda nejen nasadila bezpečnostní složky, ale také zablokovala internet, což výrazně ztěžuje koordinaci protestů i komunikaci mezi jejich účastníky. Podle CNN při střetech zahynulo nejméně pět lidí, včetně čtyř bezpečnostních pracovníků.
Jak reaguje vláda?
Ministr vnitra Mohsin Naqví varoval, že bezpečnostní složky mohou v případě potřeby použít i ostré střelivo. Do okolí klíčových budov, jako je parlament a nejvyšší soud, byly nasazeny vojenské jednotky. „Rangers by mohli během pěti minut vyklidit protestující,“ prohlásil Naqví, přičemž zdůraznil, že každá osoba, která překročí určené hranice, bude okamžitě zatčena. PTI však obvinila vládu z použití nepřiměřené síly a tvrdí, že proti demonstrantům byly použity ostré náboje.
Jaké důsledky protesty mají?
Situace paralyzovala život v hlavním městě a jeho okolí. Školy v Islámábádu a sousedním Rávalpindí zůstaly uzavřené, veřejná doprava mezi městy byla zastavena. Policie a bezpečnostní síly zadržely stovky demonstrantů v provinciích Pandžáb a Chajbar Paštúnchvá. Podle CNN se vláda nebrání ani zavedení dalších opatření, jako je zákaz vycházení, pokud by se situace nadále zhoršovala.