Po více než roce přeshraničního ostřelování a dvou měsících pozemních bojů mezi izraelskými obrannými silami (IDF) a bojovníky Hizballáhu vstoupila ve středu ve 4:00 místního času (3:00 SEČ) v platnost dohoda o příměří. Co jiní považují za velký úspěch, Izraelci vnímají jako zradu. Informují o tom Sky News a BBC.
Dohoda o příměří zprostředkovaná USA a Francií počítá se stažením izraelských sil z jižního Libanonu během 60 dní. Místo nich se tam rozmístí libanonští vojáci. Hizballáh přesune své síly za řeku Lítání dál od izraelsko-libanonských hranic.
Příměří bude trvalé, potvrdil americký prezident Joe Biden. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pohrozil, že jeho porušení ze strany Hizballáhu vyvolá tvrdou reakci. Hnutí se nesmí přeskupit, přezbrojit a překročit řeknu Lítání.
Dark clouds hang over Middle East despite ceasefire optimism https://t.co/0yBROZ13IG
— Sky News (@SkyNews) November 27, 2024
Válka s Hizballáhem si vyžádala 3800 mrtvých a 1,2 milionu vysídlených. Izrael na svém území eviduje 78 obětí. Veřejnost v ulicích Libanonu oslavuje klid zbraní, v židovském státu však panuje pochmurná atmosféra, píše server Sky News.
Izraelská veřejnost považuje příměří s šíitským teroristickým hnutím za zklamání a zradu. Podle jednoho průzkumu ho podporuje pouze 37 procent Izraelců. Dohoda má odpůrce i ve vládě. Postavil se proti ní například ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir.
Tři důvody pro příměří
Dohodu označil v úterý za „historickou chybu“. „Máme historickou příležitost jednat rozhodně na jihu (v Pásmu Gazy) i na severu. Bude to historicky promarněná příležitost, pokud všechno zastavíme a stáhneme se,“ prohlásil krajně pravicový člen kabinetu.
Netanjahu se ocitl pod palbou kritiky svých rivalů i spojenců. Proti dohodě se podle televize BBC postavilo 80 procent jeho podpůrné základny. Nejostřeji ji kritizují obyvatelé severu, kteří přišli kvůli ostřelování o své domovy.
Učitelka angličtiny Shelly pocházející ze severoizraelského městečka Šlomi například označila dohodu za „nezodpovědnou“ a „unáhlenou“. Lidé ze severu Izraele se bojí, že Hizballáh nehledě na příměří pronikne na jejich území. Je to stigma 7. října.
Netanjahu však má k příměří pádné důvody. Izraelská armáda je podle něj vysílená válkami na dvou frontách, což si vybralo daň hlavně na tisících vojácích v záloze. Potřebuje se přeskupit a přezbrojit. Izrael se navíc musí soustředit na Írán.
Cílem také bylo izolovat palestinské teroristické hnutí Hamás. Bez zapojení Hizballáhu se hnutí ocitlo samo a je větší šance s ním vyjednat příměří. Někteří politici však chtějí okupovat Pásmo Gazy a prosazují anexi Západního břehu. O příměří nestojí.