Bidenově administrativě se podařilo vyjednat s Čínou výměnu vězňů, během níž byli po letech propuštěni tři Američané. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Mark Swidan, Kai Li a John Leung jsou na cestě zpět do USA, uvedl ve středečním prohlášení mluvčí Národní bezpečnostní rady (NSC). „Brzy se vrátí a poprvé po mnoha letech se shledají se svými rodinami,“ stojí v prohlášení.
Výměna se údajně připravovala několik měsíců. Server Politico, který o propuštění informoval jako první, uvedl, že propuštěna bude i řada čínských občanů zadržených ve Spojených státech.
China releases three Americans after years of diplomacy https://t.co/OT4PAnyuFC
— Nikkei Asia (@NikkeiAsia) November 27, 2024
Podle amerického představitele obeznámeného s jednáním prezident Biden na začátku tohoto měsíce nadnesl otázku Američanů neprávem zadržovaných v Číně přímo prezidentu Si Ťin-pchingovi. Mělo k tomu podle BBC dojít během setkání na summitu Apec v Peru. Na jejich návrat naléhal během své srpnové návštěvy Číny také poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.
„Díky úsilí této administrativy a diplomacii s ČLR jsou všichni neprávem zadržovaní Američané doma,“ uvedl mluvčí NSC.
Obchod s drogami či špionáž
Osmačtyřicetiletý Swidan byl zadržován od roku 2012 a po odsouzení za obchod s drogami mu hrozil trest smrti. Swidan obvinění popřel a ministerstvo zahraničí jej klasifikovalo jako neprávem zadržovaného.
Šedesátiletý Mark Li byl v Číně zadržován od září 2016 na základě podle aktivistů vykonstruovaných obvinění ze špionáže.
John Leung, 78 let, byl v roce 2021 byl zatčen a o dva roky později odsouzen na doživotí za špionáž.
Změna cestovního doporučení
Dohoda znamená pro Bidena diplomatické vítězství v posledních měsících jeho prezidentství. Následuje po propuštění jiného Američana, který byl považován za neprávem zadržovaného. David Lin, pastor, byl v Číně vězněn od roku 2006 až do svého propuštění v září.
Během čtyř let svého působení v Bílém domě Biden dohlížel na propuštění více než 70 Američanů, včetně těch z Ruska, Venezuely a Íránu.
Ve středu USA rovněž snížily stupeň cestovního doporučení pro pevninskou Čínu na stupeň 2: dbejte zvýšené opatrnosti. V roce 2022 byla Čína jednou ze šesti zemí, kterým ministerstvo zahraničí udělilo varování „D“ k cestovnímu doporučení. To poukazuje na riziko zadržení amerických občanů a jejich využití k politickému vyjednávání, jak upozorňuje agentura Reuters.