Nejvyšší soud rozhodl, že Česká pošta musí doplatit olomouckému řidiči rozdíl ve mzdě, kterou měl nižší než jeho kolegové v Praze. Rozsudek potvrdil dřívější verdikty nižších soudů, podle nichž se práce řidičů v regionech a v hlavním městě neliší natolik, aby odůvodňovala rozdíly v odměňování.
Česká pošta dlouhodobě argumentovala, že práce v Praze je složitější a odpovědnější. Tvrdila, že náročnost prostředí v hlavním městě ospravedlňuje vyšší platy tamních řidičů. Tento postoj však neobstál už u Obvodního soudu pro Prahu 1. Ten uznal nárok olomouckého řidiče na doplacení rozdílu ve výši 113 tisíc korun. Soudci zdůraznili, že náročnost práce se v obou lokalitách zásadně neliší. Podle serveru Novinky.cz musela pošta zaplatit částku bez ohledu na další možné kroky.
Česká pošta bude muset doplatit řidiči z Olomouce rozdíl, o kolik dostával nižší mzdu než pražští řidiči ve stejném tarifním stupni. Řidič poštu žaloval kvůli tomu, že jeho měsíční mzda byla o 3500 nižší než mzda pražských řidičů. https://t.co/zB8RG6l4sA
— Seznam Zprávy (@SeznamZpravy) November 27, 2024
Městský soud v Praze následně potvrdil rozhodnutí první instance, stejně jako Nejvyšší soud, který dovolání České pošty zamítl. Podle iDNES.cz pošta při argumentaci před Nejvyšším soudem uvedla, že někteří pražští řidiči měli dokonce nižší mzdu než žalující olomoucký řidič. Soudci však tento argument neuznali. Naopak uvedli, že „hůře placení zaměstnanci nejsou pro posouzení případu podstatní“.
Pošta musí dodržovat rovné podmínky, zdůraznil soud
Nejvyšší soud také upozornil, že rozdílné zacházení při odměňování je možné pouze za přesně vymezených okolností. Podle soudu musí existovat „věcný důvod představující určitou konkurenční výhodu“ nebo podstatná nezbytnost vyplývající z povahy práce. Soudci také připomněli, že zaměstnavatel má povinnost dodržovat zásady rovného zacházení se svými pracovníky.
Podobné případy nerovného odměňování se týkají i dalších zaměstnanců České pošty. Podle iDNES.cz Obvodní soud pro Prahu 1 tento týden rozhodl ve prospěch řidiče z Pardubic, který dostával o 2 000 korun méně než pražští kolegové na stejné pozici. Případy poukazují na širší problém v odměňování pracovníků státního podniku.
Česká pošta má nyní teoretickou možnost podat ústavní stížnost, která však nemá odkladný účinek. Vzhledem k dalším podobným sporům může mít aktuální rozsudek významný dopad na budoucí praxi odměňování.