Vědci ve Velké Británii tvrdí, že našli nový lék na astmatické záchvaty, první za posledních 50 let. Nový přípravek umí léčit i chronickou obstrukční plicní nemoc. Informuje o tom BBC, prestižní zdravotnický časopis The Lancet a další média.
Lék nazvaný benralizumab se již nyní používá v nejtěžších případech. Nejnovější výzkum podle BBC nicméně naznačuje, že by mohl být rutinně používán u léčby všech astmatických záchvatů. Jen ve Velké Británii zažijí takový záchvat dva miliony lidí ročně. V ČR jde o statisíce nemocných.
A trial by King's College London has found that an injection given during an attack of asthma or the lung disease COPD is more effective than the current treatment of steroid tablets, reducing the need for further treatment by 30%.
— Sky News (@SkyNews) November 28, 2024
Read more: https://t.co/5c6nZQte41 pic.twitter.com/dq9ofNJu1p
Výzkumný tým z londýnské King’s College uvedl, že tento lék „mění pravidla hry“ a mohl by způsobit „revoluci“ v péči o pacienty. Lék podle vědců tlumí přehnané zánětlivé reakce imunitního systému, které při astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) nastávají a nemoc zhoršují.
Zjištění vycházejí z poznatku, že ne všechny záchvaty astmatu nebo CHOPN jsou stejné. U různých pacientů naopak dochází k přehnané reakci různých částí imunitního systému. „Nyní vidíme, že existují různé vzorce pro vznik zánětu. Můžeme být chytřejší a poskytnout správnou léčbu správnému pacientovi ve správný čas,“ řekla profesorka Mona Bafadhel z King’s University.
Nižší počet úmrtí
Benralizumab je zaměřen na typ bílých krvinek – tzv. eozinofilů – které mohou způsobovat záněty a poškození plic. Eozinofily se podílejí na přibližně polovině astmatických záchvatů a třetině vzplanutí CHOPN.
Pokud se takový záchvat – zahrnující potíže s dýcháním, sípání, kašel a svírání na hrudi – nedaří zvládnout běžnými inhalátory, lékaři v současnosti předepisují léčbu steroidy.
Lék vyvinula britská společnost AstraZeneca, která stojí i za jedním typem vakcíny proti covidu. Ta byla v některých zemích stažena kvůli nežádoucím účinkům, někdy i fatálního charakteru.
Studie na 158 osobách sledovala pacienty po dobu tří měsíců po léčbě astmatu. Výsledky publikované v časopise The Lancet Respiratory Medicine zjistily, že míra selhání léčby činí 74 procent při užívání steroidů a 45 procent při nové léčbě. Lidé léčení novou terapií byli méně často hospitalizováni a méně umírali.
Mona Bafadhel uvedla, že by z toho mohlo mít prospěch obrovské množství lidí. „Dva miliony záchvatů ročně v UK není malé číslo,“ řekla. „Je to převratná změna. Padesát let jsme žádnou takovou změnu v léčbě neměli. Bude to revoluce v tom, jak léčit lidi, když je jim opravdu zle,“ řekl profesor Bafadhel.
Dobrovolníci také uváděli, že se jim při užívání nového léku zlepšily příznaky a kvalita života.