Na 141 vzrostl počet obětí bojů, které ve středu propukly mezi syrskými vládními vojsky a bojovníky islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) v oblasti města Halab (Aleppo). S odvoláním na informace exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) to uvedla agentura AFP. Prvotní údaje ze středeční noci uváděly 57 mrtvých. V bojích podle íránských médií zahynul generál íránských revolučních gard.
Bojovníci HTS ve středu pronikli do přibližně desítky vesnic a měst v oblasti kontrolované režimem prezidenta Bašára Asada v provincii Halab na severozápadě Sýrie. Boje se podle AFP odehrávají asi deset kilometrů od předměstí města Halab. Aktualizované údaje SOHR uvádějí, že v bojích zahynulo 71 členů HTS, 18 bojovníků z přidružených uskupení a 52 vládních vojáků. Současné střety jsou největší od roku 2020.
#Syria War Monitor Says More than 130 Dead in Army-Extremist Clasheshttps://t.co/JcpgjziIjB
— Asharq Al-Awsat English (@aawsat_eng) November 28, 2024
Syrská armáda uvedla, že „teroristům“, kteří zaútočili, způsobila značné ztráty a že při řešení situace spolupracuje s Ruskem a „spřátelenými silami“, tedy různými proíránskými ozbrojenými skupinami, které jsou oporou syrského režimu.
Uskupení HTS naopak prohlásilo, že útok byl reakcí na syrské a ruské vzdušné údery na území pod jeho správou. V prohlášení podle agentury Reuters uvedlo, že tyto údery od počátku roku zabily více než 80 lidí, převážně civilistů. HTS tvrdí, že Asadův režim se snaží využít současného konfliktu na Blízkém východě a získat kontrolu nad částmi země, které spravují ozbrojená opoziční uskupení.
Jednotky HTS jsou podle agentury Reuters pouze několik kilometrů od měst Nubl a Zahrá, kde převažuje šíitské obyvatelstvo a kde je silná vojenská přítomnost libanonského hnutí Hizballáh. Zaútočily také na letiště u města Najrab na předměstí Halabu, kde jsou stanoviště proíránských milic.
V bojích u Halabu byl zabit brigádní generál íránských revolučních gard Kjúmars Púrhášemí, který v Sýrii a Iráku působil jako vojenský poradce. S odvoláním na íránskou agentura SNN o tom informoval Reuters.
Turecké bezpečnostní zdroje uvedly, že útok HTS byl reakcí na předešlé údery syrského režimu proti HTS uvnitř takzvané deeskalační zóny v Idlibu, kterou v roce 2019 ustanovily Rusko, Írán a Turecko. Útok se rozšířil poté, co jednotky syrské armády opustily své pozice.
SOHR rovněž uvedla, že společné vzdušné údery syrského a ruského letectva se tento útok islamistických jednotek snaží odrazit .
HTS je radikální islamistické uskupení, které vzešlo ze syrské pobočky teroristické sítě Al-Káida. Dlouhodobě ovládá území v syrské provincii Idlib a do určité míry je podporuje Turecko.
V Sýrii zuří od roku 2011 občanská válka, která si za tu dobu vyžádala více než 300.000 civilních obětí. Navzdory mezinárodní izolaci od západních zemí má prezident Asad aktuálně pod kontrolou přes dvě třetiny syrského území. Asadovi od roku 2015 pomáhá Rusko.